Ha nem is kerek, de 15 (most már 16 - a szerk.) évével amolyan „félkerek” évfordulója van ma a szeptember 11-i – hivatalos elnevezése szerint – terrortámadásoknak. A gondolatjelek közé szorított megjegyzésből már ki is derülhet, hogy egy, a fősodrattól eltérő felfogású írás következik, amelynek motivációja, hogy a háromezer halálos áldozat emléke előtt az igazság keresésének igényével tisztelegjünk. Mert 9/11-ben csak az a biztos, hogy anyák, apák, gyermekek, férjek, feleségek, testvérek ezrei vesztek oda, akiket a családjuk gyászol.
Hiányukat nem pótolhatja senki és semmi a hozzátartozók számára, de ezek a családok megérdemlik, hogy majd egyszer minden kétséget kizáróan megtudhassák, kik miatt és miért kellett meghalniuk szeretteiknek.
Vannak emberek, akik minden esemény mögött valamilyen sötét háttérhatalmi összeesküvést sejtenek, a másik oldalon pedig ott vannak azok, akik görcsösen tagadnak minden felvetést, ami a hivatalos álláspontoktól eltér. Mit tehet ilyenkor az az igazságot kereső ember, aki egyik táborba sem tartozik? Megpróbál mindkét oldalról minél több információt begyűjteni, és utána leghatékonyabb fegyvere, a józan paraszti ész segítségével kérdéseket feltenni. Nem állítani, „csak” kérdezni! Mert ha olyan felvetésekkel élünk, amelyek gondolkodóba ejthetik a beszélgetőpartnert, akkor két értelmes ember máris juthat valamire az igazság keresésének útján.
Márpedig szeptember 11-ével kapcsolatban olyan sok kérdés maradt érdemi válasz nélkül, hogy felsorolásukra itt nincs is mód. De azért a teljesség igénye nélkül említsünk meg néhányat!
Még a Wikipedia is leírja, hogy a World Trade Center tornyainak „kártyavárszerű összeomlása volt az egyetlen példa eddig acélszerkezetű épület teljes megsemmisülésére.” Miközben a déli torony 56, az északi pedig 102 perc után omlott össze – állítólag – a tűz okozta nagy hő miatt, 1975-ben az északi épület 3 órán át égett, mégsem keletkezett semmilyen szerkezeti kár a felhőkarcolóban. De ha tényleg olyan elképesztően pusztító tűz égett a két felhőkarcolóban, ami megolvasztotta az acélt is, a romok közül hogyan kerülhetett elő épségben az egyik gépeltérítő útlevele?
Hogyan lehetséges, hogy amikor összeomlottak, az épületek egyik irányba sem tértek ki egyetlen fokkal sem, hogyan lehet, hogy az egyes szintek a szabadesés gyorsaságával, mérnöki pontossággal az alapjukra zuhantak össze? Az American Airlines 77-es járata hogyan üthetett szabályos kör alakú lyukat a Pentagon épületébe? A becsapódás előtt, még a levegőben levált volna a két szárnya és csak a törzs csapódott be? De akkor hogyan tudott olyan pontosan célt érni? És hogyan lehetséges, hogy a 47 méter hosszú, 100 tonnás repülőből egyetlen felismerhető alkatrész sem maradt meg az állítólagos becsapódás után? Kulcskérdés a WTC-tornyoktól távolabb eső 7-es épület rejtélyes összeomlása is, ami egyébként a Golden Globe- és Emmy-díjjal kitüntett színészt, Martin Sheent is a hivatalos magyarázatokkal szemben kételkedők táborába „vitte”. Állítólag a két toronyról aláhulló törmelékek tüzeket okoztak az épületben, aminek következtében az a két felhőkarcolóhoz hasonlóan összeomlott.
A több mint 1500 szakembert tömörítő Építészek és Mérnökök 9/11 Igazságáért elnevezésű szervezet határozott álláspontja, hogy a 7-es épület nem omolhatott össze irodatüzek miatt. Emlékeztetnek: bár számos példa volt rá, hogy sokkal nagyobb és hosszabban tartó tüzek pusztítottak felhőkarcolókban, mégsem omlott össze egy sem. Venezuelában egy 56 emeletes toronyépület 26. emelete 17(!!!) órán át lángolt, de az épület nem dőlt le. Ehhez képest a New York-i 7-es épület egy órával azután rogyott magába hét másodperc alatt, hogy az acélszerkezetes irodaházban kialaudtak a tüzek. De ha fizikai tény, hogy irodatűz nem képes megolvasztani az acélt, a romok között hogyan találhattak olvadt acélt?
Lynn Margulis, a Massachusettsi Egyetem professzora így összegezte az Építészek és Mérnökök 9/11 Igazságáértfenntartásait az amerikai kormány által megbízott Nemzeti Szabvány és Technológia Intézet hivatalos vizsgálatával összefüggésben: „Olyan dolgokat állítanak, amire gyakorlatilag semmi bizonyíték nincs, és olyat hagynak figyelmen kívül, amire a bizonyítékok alapján követeztetni lehet.”
Az igazságot kereső szakemberekből álló szervezet mögött ott állnak az áldozatok hozzátartozói is, egyikük így nyilatkozott: „Családtagjaink próbálják megtalálni a válaszokat több, mint 3000 ember meggyilkolására. A lényeg az, hogy tisztességes vizsgálat szükséges.”
És itt nincs helye kérdésnek. Igazságot 9/11 áldozatainak, lelki megnyugvást a hozzátartozóknak!
(A cikk 2016. szeptember 11-én jelent meg)