Orbán Gábor a magyar jógaélet egyik sikeres figurája. Másfél évtizede jógatanár, belföldi és külföldi életmód-, böjt- és persze jógatáborokat szervez. Nagyon pozitív ember, aki szinte egyfolytában mosolyog. Nagyon jót beszélgettünk egy olyan dologról, amiről én nagyon keveset tudok: a jógáról.
IgenÉlet: Hogyan kezdődött a jógával a kapcsolatod?
Orbán Gábor: Még az ezredfordulón bukkantam rá B.K.S Iyengar Jóga új megvilágításban című könyvére. Éreztem, huszonkét évesen olyasmire találtam rá, amit jobban meg kell ismernem. Az azóta eltelt másfél évtizedet mesterem, Dr. Dicsőfi Endre mellett töltöttem. Endre segítségével mélyrehatóan ismertem meg a jógát, és a hozzá kapcsolódó rendszereket. Akkor még nem sejtettem, hogy nem csak egy mozgásformát és filozófiát ismerek meg.
IÉ.: Hanem még mit ismertél meg a jóga által? Mi az a plusz, amit neked adott?
O.G.: Lehetőséget kaptam arra, hogy önmagamat és a világot is egyre tisztábban értsem, érezzem, tapasztaljam. Tizenöt év tanítási tapasztalattal a hátam mögött őszintén boldog vagyok, hogy rátaláltam egy olyan útra, amivel hozzátehetek a nagy egészhez. Az életem harmonikus, és egy boldog párkapcsolatban, kétgyermekes apaként van lehetőségem megfigyelni, megélni az emberré válás különböző szakaszait, az élet folyását.
IÉ: Ha 10 másodpercben össze kellene foglalnod, hogy tulajdonképpen mi a jóga, akkor mit mondanál?
O.G.: A jóga szó a judzs gyökből származik, annyit tesz: összekötni, egyesíteni, megkötni és igába fogni, a figyelmünket valamire irányítani és összpontosítani. A jógában a test-lélek-szellem hármassága egy. A gyakorlás folyamán ezeket a centrumokat külön-külön tapasztalva keressük az egységet magunkkal és a külvilággal egyaránt. A jóga egy élő rendszer, ahol a folyamat a lényeg.
IÉ.: És ezt te mindennap képes vagy megélni?
O.G.: Aktív jógatanárként igyekszem figyelni, hogy mit jelez a szervezetem. Ezért fontosnak tartom a tiszta és adalékmenetes ételek fogyasztását. A másik talán még fontosabb elem a víz. Itt szintén nagyon fontos ügyelnünk a tisztaságra és persze a mennyiségre is, ami minimum 2,5 liter naponta. A sokszor kevesebbet a jó irány. A jól időzített, megfelelő mennyiségű táplálék elengedhetetlen üzemanyaga a szervezetünknek. A túlzások hosszú távon betegséghez vezetnek. A mértékletesség egy igen fontos minőség, ami nagyon nagy hatással van az egész lényünkre, nem mellékesen magára a jógagyakorlásunkra. Az évente két alkalommal végzett böjtkúra jó hatású, megszabadít a felhalmozódott mérgektől. A reggel végzett gyakorlás áldásos hatású, lendületessé, összeszedetté tesz. Az esti lecsendesedés elengedhetetlen a mai nyüzsgő életvitelünkben.
IÉ.: Nyilván kicsit feleslegesnek tűnhet, de azért megkérdezem: kinek és miért ajánlod a jógát?
O.G.: Ma már sokan tudják és tapasztalják, hogy a jóga rendkívül jól hat a szervezetükre, a sejtektől a bőrünkig és még azon is túl. Hatással van az elménkre és nem utolsósorban az érzelemvilágunkra is. Ez szépen hangzik, de hogyan tudjuk mindezt jól használni a hétköznapi életünkben? Képesek vagyunk-e továbbvinni azt az energiát, amit egy jógaórán megszereztünk? A válaszom az, hogy igen! Ma rengeteg jógaiskola kínálja a jobbnál jobb tanárok által vezetett óráit. Az is tény, hogy napjainkra sokak számára divattá vált a jóga. Ezzel nincs is gond. De figyeljünk arra az alaptételre, hogy ne a „divat mondja meg nekünk, kik vagyunk!” Kezdjük el az alapoktól, és lassan, az ismereteinket elmélyítve, a tapasztalatok megélésével haladjunk lépésről lépésre!
IÉ.: Milyen jógát ajánlanál a sok közül egy kezdő számára?
O.G.: Válasszunk olyan klasszikus jógairányzatot, ahol megfelelő irányítás mellett minden támogatást megkapunk a fejlődésünk érdekében. A jóga kortól, nemtől, tudásszinttől függetlenül szinte mindenkinek ajánlott, de ez azért nem ilyen egyszerű. Minden esetben fontos kérdés az aktuális egészségi állapotunk, a korunk és a jógatapasztalatunk. Kezdőként nem ajánlatos a dinamikus irányzatokat választani (astanga, bikram, power stb.) A jó alapok után ezek közül is bátran választhatunk irányt, de a jóga finomságai sohasem a külső formákban vannak elrejtve. Csak a jól megalapozott tudásra lehet biztonsággal és az egészség fenntartásával építeni. Keressünk olyan iskolát, ahol figyelembe veszik a fent említett szempontokat és ezeknek megfelelően kapunk tanítást. A rendszeres gyakorlás elengedhetetlen. Itt is érvényes a „többször kevesebbet” elv. Naponta minimum 30 perces gyakorlás sokszor többet ér, mint heti háromszor másfél óra. Mindezek mellett talán a legjobb lendületet egy többnapos elvonulás adhat. Távol mindentől, mégis közel magunkhoz, egymáshoz. Egy jól összeállított jógahétvége több hónapra is lendületet adhat a hétköznapok nehézségeihez. Én talán ezt ajánlanám a legjobban. Ne felejtsük, hogy a jóga a sokszínűség egysége és az egység sokszínűsége.