A négy lábon járó rejtvény

szept. 9., 2015

A négy lábon járó rejtvény

Nem tudom, ki hogy van vele, de én nem tudok betelni a cicámmal.

Azt veszem észre magamon, hogy idióta hangon, eltorzult arccal gügyögök, mint egy elmeroggyant, minduntalan fotózom, dögönyözöm, lesben állva várom, mikor milyen pózba fordul és mivel adja el magát percről percre. (Ilyenkor édesanyám halk, „Remélem, erre azért szed valamit!” sóhaja kifejezetten hangosnak tetszik.)

A cicus boldogságot, örömöt hoz az életembe, de azon kívül, hogy plüssoroszlánnak gondolom és gyermeki énemmel magamhoz ölelem, még nem vagyok felelős cicagazdi.

Észre kellett vennem, hogy a cukisága mellett mindennap tanít, oktat, kommunikál és persze kétségbe ejt, mert téblábol, különböző hangszíneken, pózban és időintervallumban nyávog.

Mivel nem tudok macskául, folyamatosan képzem magam, a szakanyagokat olvasva.

Hoztam pár tényt és érdekességet, amelyek másnak is a segítségére lehetnek.

1. A D-vitamin nemcsak nekünk, embereknek fontos az egészséges fejlődéshez, hanem a macskáknak is. Azzal a különbséggel, hogy a cicák szervezete nem képes előállítani ezt a vitamint, így lenyalogatják magukról. Hogy hogyan? Napfény hatására az állat szőrtüszőjében lévő faggyúban képződik a vitamin, így mosakodáskor bekerül a megfelelő mennyiség a szervezetükbe.

2. Ha a cicád nyávog, akkor hozzád beszél. A macskák a nyávogást szinte teljes mértékben az emberekkel való kommunikációra tartják fenn. Egymást közt más módszerekkel kommunikálnak. Ilyen a nézés, szaglás és tapintás.

3. A miau mást jelent időtartamtól és hangfekvéstől függően. Ha mérges a szőrös (és a nem szőrös) vagy a nemtetszését akarja kifejezni, akkor alacsonyabb hangmagasságon, hosszan nyávog. Míg az elégedett és barátságos nyávogás röviden, magasabb hangmagasságon történik.

4. Amerikai tudósok szerint a macskaféléknél inaktív az a gén, amelyik a cukor ízének érzékelését lehetővé tevő ízlelőbimbót alakítja ki, így a macskák nem érzik az édes ízeket. Ne tömjük hát őket édességekkel!

5. Brit kutatók szerint a kopasz macskák a legbarátságosabbak, közülük is a szfinx bizonyult a legkedvesebbnek. A felmérésből az is kiderült, hogy a fajtiszta cicák barátságosabb alaptermészettel rendelkeznek, mint a keverékek, melynek oka az is lehet, hogy ők kölyökként több időt töltenek az anyjuk mellett.

(Royal Canin Magyarország nyomán)

 

 

Szabó JuditSzabó Judit

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások