Az álmok mélyére merülni

nov. 2., 2015

Az álmok mélyére merülni

Ki ne álmodozna élete során egyszer, de inkább többször arról, hogy új életet kezd valahol távol az otthontól? Hogy belefog valami teljesen másba, mint amit a korábbi mókuskerékben nap mint csinált? Angyal Balázs elindult egy dunántúli kisvárosból, s meg sem állt Izraelen át Ciprusig. Tizenöt éve búvárkodik, s sok ezer turistával ismertette meg a víz alatti csodavilágot és a súlytalan lebegés euforikus élményét.

IgenÉlet: Merüljünk is rögtön a mélyére! Hogy lesz valakiből búvároktató?

Angyal Balázs: Az elmúlt évek során nagyon sok oktatóval találkoztam/dolgoztam együtt, így nagyon sok élettörténetet ismertem meg. Az én életem úgy alakult, hogy Izraelbe kerültem, ott dolgoztam a Vörös-tenger partján lévő Eilat nevű üdülőhelyen. Soha nem fogom elfelejteni azt a napot, amikor életemben először egy búvárszemüveggel és pipával úszni indultam, s a víz alatt megpillantottam a Vörös-tenger felszíne alatti vízivilágot. A látvány lélegzetelállítóan gyönyörű. A rengeteg színes hal, a korall és a víz tisztasága azonnal magával ragadott. Ott, abban a pillanatban el is határoztam, hogy megtanulok búvárkodni. Ezt még abban az évben, 2001-ben tett követte, sikerült elsajátítanom az alapokat. Aztán, mivel nincsenek véletlenek, a sors úgy hozta, hogy már alapszintű búvárként épp egy búvárcentrumban találtam munkát. Na még nem mint búvár helyezkedhettem el, hanem az étteremben tevékenykedtem, de így volt lehetőségem rendszeresen gyakorolni a hobbimat úgy, hogy nem került semmibe.

Víz alatti csodavilág

IÉ.: Akkor valóban sorsfordító volt a könnyű kis úszásnak induló délutánod…

A.B.: Igen. Ahogy egyre több tapasztalatot szereztem, úgy végeztem egyik tanfolyamot a másik után. Egyszer csak azon kaptam magam, hogy eljutottam a profi divemaster szintre, amivel már hivatalosan is lehet dolgozni. 2002-ben úgy alakult az életem, hogy Izraelből át kellett költöznöm a szomszédos Egyiptomba. A tervem az volt, hogy csupán pár hónapot maradok, s megyek tovább. Ám Egyiptom a világ egyik legszebb merülőhelye, nem olyan egyszerű ám otthagyni!

Egy szemüveggel és egy pipával kezdődött...

IÉ.: Egyiptomban már oktattál?

A.B.: Eleinte divemasterként (merülésvezető – a szerk.) dogoztam, később oktató lettem. Napi 2-3 merülést végeztem a csodálatos korallzátonyokon. Nagyon tetszett a munkám, jó volt látni, ahogy a tanítványaim pár nap alatt elsajátították a búvárkodás alapfogásait. Már közel 3000 embernek adhattam át azt az élményt, amit jómagam elsőként Izraelben éltem át. Később oktatóból menedzser lettem, így az utóbbi 8 évben sajnos keveset merülök, de amint lehetőségem nyílik, kihasználom, hogy újra és újra megtapasztaljam a súlytalanság és a lebegés csodálatos világát. Időközben dolgoztam a Fülöp-szigeteken is 6 hónapot. Az is nagyon szép időszaka volt az életemnek, csak nagyon messze van. (Nevet.)

IÉ.: Most Cipruson értünk utol.

A.B.: Igen. 2013 óta itt, Cipruson dolgozom mint búvároktató. Sajnos a Földközi-tengert nem lehet összehasonlítani a Vörös-tenger csodáival, de az élmény, a víz alatti lélegzés nem változik.   

Lélegzetelállító

IÉ.: Ha én most elindulok egy szemüveggel meg egy pipával úszni, s úgy járok, mint te, vagyis magával ragad a víz alatti csodavilág, belőlem is lehet búvár?

A.B.: Alapvetően mindenkiből lehet búvár, de van egy-két betegség, ami kizáró oka lehet. Legfőképp a szív- és érrendszeri, légzőszervi megbetegedések, a cukorbetegség egyes fajtáinak megléte esetén ellenjavallt a búvárkodás. Minden tanfolyam előtt ki kell tölteniük a tanítványoknak egy egészségügyi kérdőívet, illetve a legtöbb búvárcentrum orvosi alkalmassági igazolást is kér. Az alaptanfolyam felkészít a legtöbb vészhelyzetre, illetve azok megelőzésére. A 3-5 napos tanfolyam elméleti részből, védett merülésekből és nyílt vízi merülésekből áll. Ezek kombinációja készíti fel a búvárt a veszélyes helyzetek megelőzésére, kikerülésére és kezelésére.   

IÉ.: De mégis milyen veszélyekkel számolhatunk?

A.B.: Minden sportnak, így a búvárkodásnak is meg vannak a veszélyei. Ezért ajánlom mindenkinek, hogy csakis jó hírű búvárcentrumoknál tanuljanak, merüljenek. A pénz nem játszhat fontosabb szerepet a biztonságnál. Konkrétumokkal nem rémisztgetném az olvasókat, ne azok maradjanak meg az érdeklődők gondolataiban, hisz nem szeretnék senkit elijeszteni ettől a csodálatos élménytől, s negatív reklámot sem kívánok a szakmámnak. Ha valakit behatóbban érdekel a merülés, vegyen részt egy kezdő tanfolyamon, és rengeteg új dolgot tapasztal, amit laikusként nem is gondolt volna.

IÉ.: Az alapvizsga után hogyan tovább?

A.B.: Ahogy említettem, az alaptanfolyamot 3-5 nap alatt lehet elvégezni. Ezzel a vizsgával már párban lehet később merülni, de szerencsére rengeteg továbbképzési lehetőség van. Éppen a napokban próbáltam összeszámolni, mennyi tanfolyamot végeztem el én magam, illetve hány különböző dolgot oktathatok, de az összes nem jutott eszembe.

Ezt mind a víz rejti

IÉ.: Egyelőre ez tölti ki az életed: merülsz, oktatsz, menedzseled a tanítást. De meddig lehet ezt csinálni? Vannak nyugdíjas búvárok?

A.B.: Ezzel a kérdéseddel nagyon aktuális témát érintesz. Az idén határoztam el ugyanis, hogy – bármennyire is szeretem - felhagyok a búvárkodással, mert otthont kell teremtenem magamnak. Egy percet sem bánok az utóbbi 15 évemből, hisz mindig napfényes helyeken, a tenger mellett illetve a tengerben dolgoztam. Rengeteg embert ismertem meg, megtanultam néhány idegen nyelvet. De szinte sehol nem voltam igazán otthon. Vagy a világ az otthonom? Nem tudom. De jövő év elejétől megpróbálok visszailleszkedni egy átlagos életbe, otthont teremteni és családot alapítani.

IÉ.: A víz adta szabadság, lebegésélmény után nem lesz könnyű…

A.B.: Mivel rengeteg nyugat-európai vendéggel dolgoztam, látom a különbséget ember és ember, lehetőségek és lehetőségek között. Látom, a nyugati emberek hogy nyaralnak, és hogy nyaral egy magyar ember. Pontosabban: egy nyugati átlagember sokkal több mindent megengedhet magának, mint egy magyar. Így azt a döntést hoztam, hogy nem Magyarország lesz az a hely, ahol az életem folytatom. A többit meglátjuk.

 

Szabó Judit

 

 

 

IgenÉlet

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások