Gyerekkorom óta szeretek olvasni. Már kisiskolásként rendszeres vendég voltam a könyvtárban, felnőttként pedig sok-sok könyvet vásároltam, vásárolok. Közel 400 könyvem van - ők nem csupán a tulajdonom, hanem a barátaim is. Megesett, hogy három-négy könyv volt egyszerre a táskámban, akkor is, ha fájt a vállam és a táska füle majd’ leszakadt. Mivel nem tudhattam, éppen aznap melyikhez lesz kedvem, hát vittem mindet. Imádok egyszerre több könyvet olvasni.
Aztán egyszer csak eldöntöttem, hogy szükségem van egy könyvolvasóra. Meg is vettem, majd elkezdtem használni. Ma már könnyen hozzáférhetőek az e-könyvek, legálisan, köztük jó néhány ingyenesen is. Én vásároltam is jó néhányat, így birtokba vettem a kis kütyümet.
Azt kell mondanom, sokkal többet tudok olvasni, mint korábban. Könnyebb elővenni, könnyű kezelni, ami pedig a leginkább boldoggá tesz, hogy nem kell cipelni, hiszen nagyon könnyű és vékony. Úgy van nálam 300 könyv, hogy nem szakad le a vállam. Boldogság! Ugyanakkor hű vagyok a papíralapú könyveimhez is. Továbbra is vásárolok könyveket fizikai valójukban, hiszen egyrészt sok olyan könyv van, amit nem adtak ki elektronikus formátumban, illetve az is sokat jelent, hogy egyszerűen szeretem őket. Hiába van porszívóm, attól még nem dobom ki a partvist, ugyanígy megfér egymás mellett az e-book és a könyv.
Én a Calibre nevű, ingyenes szoftvert használom a könyveim rendszerezéséhez, ami által az eszközre való feltöltést is meg tudom oldani. E-ink képernyővel rendelkezik a kütyüm, így a szememet nem zavarja, hiszen ez nem olyan, mint a TFT vagy LED monitorok, nincs saját fénye. Ránézésre inkább a papírhoz hasonlít. Sok-sok millió kis kapszulából áll a kijelző, melyek kétpólusúak, tehát attól függően fordul meg egyik oldaláról a másikra, hogy a fekete vagy a fehér színű oldalát kell látnunk. Ennek köszönhetően hihetetlen kevés energiára van szüksége. Csak a lapozáshoz használ erőforrást, maga a kijelző láthatósága már nem igényel energiát. Elég 3-4 hetente egyszer tölteni az eszközt. Nagyon jó, hogy a karakterek nagysága változtatható, így rosszabbul látóknak is kényelmesebbé tehető az olvasás.
Amit nem szeretek benne, az az, hogy nem olyan illatos, barátságos, mint egy valódi könyv, de ezt könnyen megbocsátom neki. Azt már kevésbé néztem el, amikor egy izgalmas könyv utolsó előtti oldalánál fagyott le és hosszú percekig tartott, mire magához tért. Jelenleg egy könyv és az e-book olvasóm van a táskámban. Boldoggá tesz mindkettő, nagyon jól megtaláltam az egyensúlyt.
Az írás feltalálása óta jelenleg épp a harmadik nagy forradalmat éljük. Az első az alfabetikus írás feltalálása volt a Kr.e. XIII. században, majd a sokszorosításra alkalmas könyvnyomtatás Gutenberg általi feltalálása 1454-ben. Napjainkban pedig a digitális írásbeliség forradalmát éljük, ami még nem zárult le, éppen most is tart. Sokan még ódzkodnak tőle, de felesleges. Élvezzük ki, hogy egy forradalmat élhetünk meg és a világ a szemünk előtt alakul át! Megállítani úgysem tudjuk.