Babamasszázzsal igazán boldoggá tehetjük kisbabáinkat

okt. 19., 2015

Babamasszázzsal igazán boldoggá tehetjük kisbabáinkat

Máté Sangita Indiából érkezett Magyarországra azzal a küldetéssel, hogy a babamasszázs technikáját és hagyományát minél szélesebb körben elterjessze a magyar édesanyák körében is. Az indiai babamasszázs jótékony fizikai hatásai mellett igazán bensőséges élmény babának és mamának egyaránt: erősíti a kötődést, biztonságérzetet nyújt a csecsemőknek, magabiztossá teszi az édesanyát.  

IgenÉlet: E gyönyörű hivatás őshazája India, ahonnan Ön is származik? Mikor kezdtek eleink babamasszázzsal foglalkozni?  

Máté Sangita: Csalódást kell, hogy okozzak, mert nem tudom, hogy a babamasszázs mikor, hogyan alakult ki. Csak annyit tudok, hogy ez egy nagyon ősi dolog, és Indiában már nagyon régóta alkalmazzák az anyukák, hogy a gyerekeik egészségesen nőjenek fel.

IÉ.: Indiában minden leánygyermeknek ismernie kell a technikát? A tudás hagyományosan öröklődik anyáról leányra?

M.S.: Indiában a babamasszázst minden anyuka ismerik. Mikor Magyarországra jöttem, meglepődve tapasztaltam, hogy itt ez nem annyira ismert, számos problémával küzdenek a kisbabák, melyek ezzel az egyszerű módszerrel könnyen megoldhatók lennének. Néhány lelkesebb kismama ugyan megtanulhatja, elsajátíthatja a babamasszást tanfolyamon, de ez csak az édesanyák néhány százaléka. Nálunk, Indiában természetes dolog, hogy az anya a babamasszázst megtanítja a lányának. Néha még a fiúk is megtanulják, így még a férfiak is tudják masszírozni a kisbabákat. Olyan ez, mint az anyanyelv, amit az anyukánktól megtanulunk, nincs szükség tanfolyamra, mert már arra sem emlékszünk, hogyan sajátítottuk el.

IÉ.: Milyen idős kortól javasolt és miben segít ez a babáknak és a mamáknak?

M.S.: A babamasszázs alkalmazását sokan kortól teszik függővé még akkor is, ha egyértelmű, hogy a kisbaba nagyon szenved a hasfájás miatt, nem tud pukizni és nincs széklete. Pedig már 1-2 hetes korban is el lehet kezdeni, ha indokolt a hasfájások miatt és elég fejlett a kisbaba. Ez azt jelenti, hogy a kisbabának el kell érnie a 3 kg-os testsúlyt. Persze 1-2 hetes kisbabánál még nagyon finoman kell alkalmazni és ilyenkor is célirányosan a probléma, pl. a hasfájás megszüntetésére koncentrálva. Ha a kisbaba eléri a 4-6 hetes kort, lehet már a teljes, egész testre kiterjedő masszázst alkalmazni.

Máté Sangita nem csak hasfájós babáknak ajánlja a masszázst

IÉ.: A hasfájás enyhítésén kívül milyen előnyei vannak a masszázsnak a baba számára?

M.S.: Sokan azt gondolják, hogy ez kizárólag a hasfájásra való és nem is akarják megtanulni. Pedig nagyon fontos lenne alkalmazni a babamasszázst. Rengeteget lehetne arról beszélni, mennyi mindenben segít a babamasszázs. Az egyik a fizikai fejlődés elősegítése: intenzívebb lesz a vérkeringés, az izmok intenzív stimulálása nem csak a fejlődést segíti, de nagyon erős nyugtató hatása is van. Ennek az elsődleges jele, hogy öt baba közül négynél már arról számol be a kismama, hogy a masszázs után több órát is alszik a kisbaba, ami előtte nem volt jellemző. A harmadik és szintén nagyon fontos, hogy a kismama megismerje gyermeke reakcióit, hogyan kell hozzá közeledni, hozzányúlni. Ez egy nagyon finom kommunikáció, amit szintén megtanulhat minden kismama, hogyan kommunikáljon a kisbabájával. Több kismama csodálattal nézi, hogy nekem mennyi mindent enged a kisbaba, amit előtte a kismamának nem, és hogy mennyire ellazul a pici, amikor vele foglalkozom. Ez a harmónia, nagyon finom kommunikáció könnyen kialakítható a babamasszázs elsajátításával. Természetesen ehhez olyan babamasszőr szükséges, aki nem egy tanfolyamon tanulta a masszázst és már régóta foglakozik kisbabákkal. 

IÉ.: Mégis tart tanfolyamokat is a mamáknak. Mennyi idő alatt képes elsajátítani a technikákat egy édesanya?

M.S.: Igen, amikor meglátogatok egy kisbabát, akkor általában én masszírozok és a kismama csak figyel. Ilyenkor a kisbabát ismertetem meg a babamasszázzsal. Fontos, hogy a baba ezt megszokja. Ilyenkor még nem jó elkezdeni a tanulást. A második alkalommal már fokozatosan elkezdem bevonni a kismamát is. Szépen megtanuljuk a mozdulatok hatékony végrehajtását, azok megfelelő erősségét. Ez nagyon fontos. Nem is értem, hogy lehet az, hogy várandós kismamák már próbababákon tanulják meg a masszázst. Véleményem szerint ez nem lehetséges. Olyan, mintha valaki egy falovon akarna megtanulni lovagolni és utána egyedül ülne fel egy igazi lóra. Ugye, Ön sem így akarna megtanulni lovagolni? Visszatérve a kérdésre, már 3-4 alkalom elegendő a gyakorlott és biztos mozdulatok elsajátításához.

IÉ.: Hogy zajlik ténylegesen a masszázs?

M.S.: Egy masszázs mindig az ismerkedéssel, megszokással kezdődik. Beszélgetek kicsit a kismamával, elmondja a tapasztalatát a kisbabáról, felmérem, mire kell jobban figyelni. Majd ezután kezdődik az ismerkedés a kisbabával, ekkor kezdem el szépen, lassan a masszázst. A masszázshoz két fajta olajat kell használni. Csak 100%-os mandula- és levendulaolaj jó. Semmilyen más olajat - babaolajat, főleg olyan olajat, aminek az összetételét nem ismerjük -, nem szabad alkalmazni. Egyéb speciális eszközre nincs szükség. Sőt, itt az a lényeg, hogy a speciális eszközök alkalmazását - pl. gyógyszerek, szélcső stb. – elkerüljük, és kizárólag természetes megoldást alkalmazzunk.

A bensőséges viszonyt erősíti baba és mama között

IÉ.: Minden csecsemőnél alkalmazható a masszázs?

M.S.: Természetesen vannak olyan esetek, amikor a kisbabának valamilyen komoly problémája van, pl. oxigénhiánnyal született. Ilyenkor nem alkalmazható a babamasszázs. Ilyen esetekben a nagyon hatékony Dévény-masszázst (Dévény Anna gyógytornász által kidolgozott módszer – a szerk.) szoktam javasolni. Fontos tudni, hogy a babamasszázs nem terápia vagy gyógymód. Így a speciális esetekben mindig szakemberek segítségét kell kérni, minél előbb.

IÉ.: Milyen küldetéssel, mottóval érkezett Magyarországra?

M.S.: A mottóm nagyon egyszerű: szeretném, ha Magyarországon nem csak elterjedne a babamasszázs, de ugyanolyan hagyománnyá válna, mint Indiában, és minden anyuka a saját lányának tanítaná meg. Ezt tekintem a magyarországi küldetésemnek.

Szabó Judit

IgenÉlet

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások