Európa élelmiszer-szemétdombja Magyarország

jún. 21., 2016

Európa élelmiszer-szemétdombja Magyarország

Nem látom tolongani az azonos jogokért kiálló jogvédőket abban az ügyben, hogy a multinacionális cégek Magyarországon forgalmazott, összehasonlítható termékeinek egy jelentős része összetételében következetesen eltér a nyugat-európai, ugyanazon márkanév alatt kapható termékektől. És persze minőségileg nem felfelé történik mindez… Vajon mi lehet ennek az oka? Ez a szezonálisan egyik legjobban fogyasztott élelmiszerre, a sörre is igaz. 

A tájékozottabb vásárlók körében ma már köztudott, hogy ipari enzimekkel készítenek söröket Kelet-Európában, amellyel csökkentik az erjesztési időt, valamint a gyártók azt is elérték, hogy bizonyos - jóval olcsóbb - alapanyagokat is használni tudjanak törvényesen, amelyek egyébként nem reagálnak a természetes sörélesztőkre. Az már csak az összeesküvés-elméletet erősíti, hogy a csomagoláson erről semmi tájékoztatást nem találunk. Csak azt vesszük észre, hogy másnap fáj a fejünk, még akkor is, ha az elfogyasztott mennyiség ezt nem indokolná… Mindezt persze a profitmaximalizálás érdekében teszi a három nagy hazai sörgyártó.

Az egyik ilyen „átverés” a kukoricagríz használata. A téma jelentőségét jól példázza, hogy jelenleg egyetlen olyan világos sör van a hazai piacon, amilyet a nagyüzemek egyike állít elő saját márkás termékként, és nincs benne kukoricagríz. Jóllehet a használt enzimek egy része allergén, mégsem kötelezi semmi a gyártókat, hogy feltüntessék a pontos összetevőket. Vajon meddig lehet Magyarország az Európai Unió szemeteskosara? Minek kellene történnie ahhoz, hogy ugyanazt a minőséget kapjuk a poharunkba, tányérunkba, mint nyugat-európai társaink? Bármi legyen is az a történés, én támogatom!

Béres FerencBéres Ferenc

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások