Ha plankolsz, egy súlyos balesetet is könnyebben túlélhetsz

ápr. 7., 2016

Ha plankolsz, egy súlyos balesetet is könnyebben túlélhetsz

Akik olvasták az ÉGŐ FÓKAZSÍR című blogomat, tudják, hogy a kettlebell edzésben találtam meg a testedzéshez kapcsolódó boldogságom. Kisebb-nagyobb kihagyásokkal járok a mai napig is TAMÁSHOZ, mert remek embernek és edzőnek tartom. Fura, ahogy fogalmazok, de bízom benne. Nincsenek kételyeim a szakmai felkészültségét illetően, és az alaposságát sem vitatom. És ez jó. Tudom, bármire is utasít minket az edzésen, ugyan kimozdít a komfortzónánkból, de mégis érezzük a biztonságos talajt a lábunk alatt. És nem csak szó szerint értem. Az utóbbi időben többször nem mentem hozzá, mint mentem, de elhatároztam a héten, hogy bármennyire is nehéz eljutnom az edzésre, elindulok, mert ott és akkor nagyon örülök, hogy ott vagyok. Oly sokszor elbuktam már, végre nem szeretnék…

Az edzéseink nagyon összetettek, jól felépítettek, egész testet átmozgató, mégis differenciált gyakorlatokból állnak. Az edzéstervünkben viszont vannak állandó gyakorlatok, amelyek soha nem hiányoznak a repertoárjából. Egy ilyen gyakorlat a plank. A plankolás az utóbbi időben vált divatos gyakorlattá, mert úton-útfélen plank-kihívásról olvashattunk. Csábítottak lapos és kockás hassal ezek a kihívások, megkérdeztem hát Tamást, mit gondol erről:

Mi a plankolás?

A plankolás vagy magyarul gáttartás egy olyan gyakorlat, amikor az alkarjaidon támaszkodva "fekvőtámasz-pozícióban", egyenes háttal tartod magad X ideig.

De mire is jó?

"Nagyon sokan fogyást, vagy kockás hasat remélnek a gyakorlattól" – kezdi Mári Tamás.

"Igaz ugyan, ha sokáig csinálod, égő érzést tapasztalhatsz olyan helyeken, ahonnan fogyni szeretnél (oldalad, hasad, feneked stb.), de ezt az égő érzést a túlterhelt izmaid miatt érzed, aminek semmi köze nincs a fogyáshoz. Először is azért, mert nem arról a testrészedről fogysz, amit használsz. A zsírszöveteinket testünk raktárként használja, hogy milyen sorrendben, hol és mennyit fog raktározni, teljesen független az alkalmazott gyakorlatoktól. Genetikád határozza meg, hogy hova hízol. Ezen nem tudsz változtatni, csak akkor, hogy elkerülöd ezt a raktározást.

A plank alapvetően egy statikus gyakorlat, de a fogyáshoz dinamikus gyakorlatokat is bele kell csempészned az edzéseidbe. A szervezeted a dinamikus gyakorlatok szükségleteit úgy fedezi, hogy elkezdi szaporázni a légzésed (intenzitástól függ a mértéke), aminek a zsírégetésben lesz nagy szerepe.  

Ugyanakkor a plank helyesen végrehajtva nagyon hasznos gyakorlat. Egész testedet felfeszítve (amikor azt mondom, hogy az egész tested, akkor azt úgy is értem - a combjaidtól a fenekeden keresztül a karjaidig) lesz igazán hatékony a gyakorlat, rövidebb intervallumokat alkalmazva. Semmi értelmét nem látom a fél-, egyórás plank-kihívásnak, mivel ha valamit ilyen hosszan csinálsz, a fáradással együtt áttérsz egy könnyített verzióra, azaz nem fogsz megfelelően feszíteni, és az ízületeid fogják felvenni a terhelést.
De például félperces, egyperces intervallumokat többször végrehajtva nagyobb eséllyel profitálhatsz a gyakorlatból, elérve azt, amire a plank igazából való.

Megerősíti a törzsed, javítja a tartásod, drasztikusan lecsökkenti a sérv kialakulásának esélyét. Kimutatták, hogy az edzett törzsizmú emberek egy balesetet is sokkal nagyobb eséllyel élnek túl, mivel kisebb az esélye a végzetes belső sérüléseknek" - mondja a szakember.

Jó tudni. :)

Szabó JuditSzabó Judit

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások