_I R E _ N _ _ T SH _ _ K _ _ T _ N

jan. 31., 2017

_I R   E _ N _ _ T   SH _ _ K _ _ T _ N

Ha a „Maradj talpon!” című televíziós vetélkedőben a címben foglalt két szó lenne a feladvány azzal a meghatározással, hogy Írországban született sarkkutató, vajon hányan tudnák a választ? Sir Ernest Shackletonról sokáig én sem hallottam. Aztán ajándékba kaptam a Hetven felfedező utazás földön, vízen, levegőben című könyvet.

Sir Edmund Hillary, Roald Amundsen, Robert Scott, Stein Aurél és más ismert felfedezők között e könyv lapjain „találkoztam” először ezzel a határozott arcélű, a szó valódi értelmében bizalomgerjesztő emberrel. Azóta próbálok többet megtudni róla. Nyitottam is egy külön mappát a nevével, annyira magával ragadott a teljesítménye. A teljesítménye, ami nem valaminek a felfedezése, hanem maga a kitartás. Az a hit, ami olyat eredményezett, ami ér annyit, mint először eljutni a Déli-sarkra, vagy feljutni a Mount Everestre.

A Shackleton vezette expedíció célja az Antarktisz első keresztirányú átszelése volt, azonban hajóját, az Endurance-t 1915 januárjában körülzárta a jég. Tíz hónapnyi sodródás után a hatalmas jégtáblák összeroppantották a hajót. Hírközlő eszközük nem volt, senki nem tudta, hogy merre vannak. Könnyű sátraikban húzták meg magukat, miközben olyan hideg volt, hogy hallották, amint megfagy mellettük a tengervíz. Négy hónapig hányódtak így, míg a jég annyira feltöredezett, hogy az Endurance-ről kimentett csónakokkal a 28 fős csapat elérte az Antarktiszi-félsziget csúcsánál lévő Elephant-szigetet. Itt azonban a tél közeledtével biztos halál várt rájuk, ezért Shackleton öt társával az 1400 kilométerre lévő Déli-Georgia szigetre indult az egyik félig nyitott csónakkal.

A víz rögökben fagyott rá a lélekvesztőre, az embereknek úgy kellett lefaragni a jeget a csónak oldaláról, hogy közben ne essenek bele a vízbe. Fagyási sérülésekkel „gazdagodva”, végül 16 napnyi hánykolódás után elérték a szigetet, ahol azonban még 50 kilométert gyalog is meg kellett tenniük a norvég cethalásztelepig. Csizmáikra csavarokat szereltek, néhány kötéllel és a csónak ácsbárdjával felszerelve vágtak neki a magas hegyekkel tarkított útnak. Sikerült nekik. Ezután Shackleton visszament az Elephant-szigeten maradt 22 társáért. Senki nem veszett oda! Emberi számítás szerint ennek a mentőexpedíciónak nem sok esélye volt a sikerre. Arra pedig, hogy mindenki élve megússza, szinte semmi. De csak szinte… Viszont Shackleton száz évvel ezelőtt megmutatta, hogy a dolgok nem mindig emberi számítás szerint történnek.

Egyébként az „endurance” szó magyar jelentése: kitartás.

 

 

Balczó Mátyás

Hozzászólások