Sok különböző elmélet született már az alvás lehetséges funkcióiról és szerepeiről. Egyik elmélet szerint az alvás a test regenerálódására, az ébrenlét során lezajlott normál biokémiai és élettani folyamatok során keletkezett károk helyreállítására szolgál. Egy másik elmélet szerint a test energiaraktározását segíti. Alvás közben az anyagcsere lelassul az átlagos nappali szint 10-25%-ára, a bőr anyagcseréje viszont éjjel éri el a maximumot, ilyenkor épülnek és regenerálódnak a sejtek leginkább.
Egy vizsgálat megállapította, hogy miközben alszunk, a sejtosztódás mértéke a bőrben és a vérben 200-300 %-kal növekszik, éjjel egykor éri el a tetőpontját. Ez ébrenléti állapotban kivitelezhetetlen, mert az energia másra kell a testnek. Éjjel az agyalapi mirigy növekedési hormont termel, ami a sejtek regenerálódásához kell. Ha éjszaka ébren vagyunk, az adrenalin és a noradrenalin hormonok serkentő jellege ellensúlyozza a növekedési hormon regenerációs hatását. Hiába pótoljuk az alvást nappal, a növekedési hormon hiánya miatt ez nem olyan hatásos.
Az alvás az egyik legjobb kozmetikum. Azt hinnénk, hogy ha valaki sokat forgolódik, akkor nem pihentető neki az alvás. Ez nem igaz, sőt valaki szándékosan szoktatja magát arra, hogy éjjel többször pózt cseréljen. Mindenkinek van kedvenc alvópóza, de sajnos ez hosszútávon meglátszik a bőrünkön. Ha szabad szemmel ez nem is látható, a bőrgyógyászok nagyító alatt tökéletesen meg tudják állapítani, melyik oldalunkon alszunk. A bőrünket folyamatos nyomás éri, mélyebb ráncok keletkeznek a homlokon és az orcákon. Ezen tudunk segíteni azzal, ha szándékosan hanyatt fekve alszunk el, vagy puhább párnát választunk, esetleg selyemhuzatot alkalmazunk.
Az éjszakai arckrémek kedvezően hatnak a bőrünk állapotára, de fontos, hogy kialudjuk magunkat. Az alvás mennyisége egyénenként változik, de mindenképp hét és kilenc óra közötti mennyiség a legoptimálisabb.
Rosszalvóknak néhány tipp:
- Vizsgáljuk meg az étrendünket! A túl sok koffeinfogyasztás vagy épp -megvonás gátolhatja az elalvást.
- A lefekvés előtti dohányzás megzavarhatja az alvás normális ritmusát.
- Az alkohol köztudottan elősegíti az elalvást – kis mennyiségben. A nagy mennyiségű alkohollal épp az ellenkező hatást érjük el.
- A mozgás elősegíti az ellazulást, de kerüljük az esti órákban, mert az energiatöbblet miatt nem fogunk tudni elaludni.
- Vegyünk meleg fürdőt lefekvés előtt, nyugtató illóolajokkal.
- Ha a zajok és a fény zavarnak, akkor törekedjünk a teljes sötétségre és hangszigetelésre.
(Az írás 2016. május 26-án jelent meg.)