Inkább nyaralásra gyűjtsünk, mint a temetésünkre! - Ma Füstmentes Nap van

nov. 17., 2016

Inkább nyaralásra gyűjtsünk, mint a temetésünkre! - Ma Füstmentes Nap van

Ma Füstmentes Nap van. Ha jól tudom, még nem világnap, de már jegyzik az Egészségügyi Világszervezet kezdeményezésére. A kezdeményezés célja, hogy a november 17-én megrendezésre kerülő rendezvényeken hangsúlyozzák a tényt, hogy a dohányosoknak nincs joguk ártani a nemdohányzó embertársaiknak.

Azt hiszem, e két tábor keménymagja között sosem lesz igazán megértés és tolerancia. Kicsit olyan ez, mintha azt szeretnénk, hogy a Fradi- és Újpest-szurkolók együtt sörözzenek békében egy összecsapás után. Nyilván itt is vannak kivételek, akik erősítik a szabályt. Alapvetően semmi bajom azzal, ha valaki dohányzik. Én is éltem ebben a táborban, bár sosem voltam a keménymag része. Igyekeztem figyelni másokra, mert nem akartam, hogy az én hóbortom miatt más diszkomfortosan érezze magát. Többé-kevésbé sikerült is, persze akadtak kivételek, amikor kikerülhetetlenül másztam be más aurájába és kényszerítettem rá a bűzt.

Azért tudom ezt ilyen jól, mert én is ezt tapasztalom. Reggel korán, amikor az ősz illatát szeretném érezni, maximum a saját öblítőm, akkor az előttem sétáló gőzgép szépen pöfékel, és a természet törvényeinek megfelelően fújja az arcomba a füstöt. Nem jó érzés, és nem egyszer éreztem már. Mit tudok ilyenkor tenni? Segítek: semmit.

A megoldás az lenne, ha a nyílt utcán is tilos lenne a dohányzás és lennének türelmi zónák, mint a strichelés törvénye szerint. Ez erősen visszás ítélkezés lenne, belátom, az emberek szabadságának valamilyen szintű korlátozása, mégis azt gondolom, hogy ha pár pökhendi pocok szabja meg, mit nézhetsz, olvashatsz és hallhatsz a médiában, korlátoz a szabadságodban, nincs választásunk, ezáltal nincs szabad gondolkodásunk sem, akkor ez sem lenne ördögtől való elképzelés. Ez van, ezt a törvényt hoztuk, nyeld le, ahogy eddig mindent, amit rád toltunk…

Na, de ne ábrándozzunk, mert ez nem fog megvalósulni. Egyre kevesebb ember vásárolna cigarettát, csökkenne a jövedéki adóbevétel, a betegek száma, ezáltal a gyógyszeripar haszna és a sok pökhendi pocok busás bevétele is. Többé-kevésbé mindenki el tudja dönteni, hogy mivel jár, ha cigarettázik.

A KSH 2015-ös adatai szerint Magyarországon a nők negyede, a férfiak harmada dohányzik, állítólag ez a szám 2009-tól folyamatosan csökken, mégis nagyon magas ez az arány.

Ennek a számnak a csökkenéséhez hozzájárult a cigaretta irreálisan magas ára és a dobozra nyomtatott elborzasztó képek látványa. Egy skóciai egyetem kutatása szerint a dohányosok száma tovább csökkenne akkor, ha a doboz beszélne hozzájuk, ha kinyitják. Arról nincs információm, hogy minden kinyitáskor vagy csak a csomagolás levételekor. Ha minden szál előtt hallhatnánk, hogy mit teszünk a testünkkel, akkor lenne értelme, mert az agyunk elraktározná, és szépen lassan elhinné.

Én ugyan nem vagyok beszélő cigarettás doboz, de hoztam egy listát, milyen mérgeket is tartalmaz egy szál cigaretta:

  • festék
  • metanol, ami rakéta-üzemanyag
  • szén-monoxid, ami vérméreg
  • arzén, ami méreg
  • metán
  • ecetsav, ami ételecet
  • bután, ami öngyújtófolyadék
  • kadmium, ami az elemekben található
  • zsírsav, a gyertyaviasz alkotóeleme
  • hexamin, ami a barbeque gyújtó
  • toluén, ami ipari oldószer
  • nikotin, ami a rovarirtókban (is) van
  • ammónia, pont, mint a wc-tisztítókban

Ezt mind a tüdőnkbe szívjuk, naponta, ki tudja, hányszor. Még mindig azt vallom, hogy érdemes ezen elgondolkodni, venni egy malacperselyt és akár a fogunkat összeszorítva is a malacba dobálni a cigi árát, így már nem a temetésünkre gyűjtünk, hanem a nyaralásunkra.

 

 

 

Szabó JuditSzabó Judit

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások