Mérleg csillagjegyűként kevés dologban vagyok biztos az életben, ezt leszögezem előre. De abban 100%-ig biztos vagyok, hogy ezzel a cikkel sokaknak segítek, akik életmódváltásba vagy gyors „nyárialak” diétába kezdtek, és még csak most mutatkoztak be a salátáknak vagy a szénhidrátcsökkentett liszteknek.
Olyan nagy pofával - már bocsánat - határozzuk el esténként, hogy nem lesz több csokoládé és aranygaluska, hogy csak mértékkel eszünk és nem zabálunk, hogy szinte meglepődünk saját magabiztosságunkon. De kezdődik egy új nap, és azt tapasztaljuk, az előző naphoz képest semmi sem változott, ugyanolyan farkaséhes a gyomrunk reggel hétkor az előző esti szénhidrátbomba leküldése miatt, mint a nagy fogadalom előtt, és szinte kibírhatatlanul vágyunk a citromos vizünk helyett egy szelet vajas kenyérre.
Mindannyian ismerjük a maró éhség érzetét, pláne ha az elmúlt évek helytelen táplálkozása miatt refluxunk és gyomorsav-túltengésünk is kialakult. Én is ismerem természetesen, mert ha nem ismerném, akkor az energiám 90%-át nem erre, hanem minden másra fordíthatnám, és szívesen mennék el például strandra idén nyáron.
Na, de vissza a segítséghez!
Találtam egy megoldást az éhség leküzdésére. Nem én találtam fel a spanyol viaszt, de a hírnöke még lehetek, nem igaz? Sokan ismerik az egészséges táplálkozás alapjait, de tudom, hogy sokan nem, ezért határoztam el, hogy bemutatom nektek az egyik csodanövényt, ami minden „diétába” beilleszthető.
Ez a növény nem más, mint az ördögnyelv, más néven konjac. Ez a növény Kelet-Ázsiában őshonos, a kínai, indonéz, japán és koreai konyha emberemlékezet óta használja és termeszti keményítőtartalmú gumója miatt, lisztek és lekvárok készítésére, vagy akár az állati eredetű zselatin helyettesítésére.
A konjac növény legfontosabb alkotóeleme és hatóanyaga a glükomannán. A glükomannán nem más, mint a növény vízben oldódó rostjainak összessége. Ez az alkotóelem különleges a növényvilágban; a rostok képesek a tömegüknél akár 300-szor nagyobb mennyiségű vizet megkötni. A gyomrunk emésztőenzimjei nem képesek a molekuláit darabokra bontani, így nem tud belőle kalóriát előállítani, ám az okos szervezetünk minduntalan próbálkozik vele, lefoglalja az emésztés, míg ez a folyamat tart, az éhségérzet kitolódik.
Emellett rendkívül alacsony a kalóriatartalma, tulajdonképpen zsír- és szénhidrátmentes, képes megkötni a koleszterint és az epesavat, elősegíti a bélmozgatást, fokozza az emésztést és az ürítést is.
Magyarországon sok fogyókúrás tabletta és por is készül belőle, de a legelterjedtebb a liszt formátum.
Nem kell ezreket költenünk a csodapirulának kikiáltott bogyókra, elég ha bioboltban beszerezzük liszt formájában, és a tudatos táplálkozás mellett alkalmazzuk az éhség elűzésére, és a hizlaló lisztek helyettesítésére.
Rengeteg módon felhasználható: pudingok főzéséhez, hideg pudingok és főzelékek sűrítéséhez, gyümölcszselé készítéséhez, maglisztekkel való sütéshez és folyadékban történő fogyasztáshoz is.
Most az utóbbit mutatom be nektek. Naponta kétszer, étkezés előtt fél órával alkalmazzuk ezt a módszert. Két-két és fél deciliter folyadékban, gyümölcslében vagy vízben oldjunk fel 1 teáskanál konjaclisztet és igyuk meg rögtön, vagy várjunk vele 5-8 percet, míg zselés állagot nyer és kanalazzuk be.
Nagyon eltelít, tulajdonképpen alig néhány kalóriával. Az elején puffadást, teltségérzetet tapasztalhatunk, de ez idővel elmúlik. Ez csak annak a jele, hogy az emésztőrendszerünk dolgozik.
Ami elengedhetetlen a sikerhez, az a rengeteg folyadék fogyasztása, hisz ebben rejlik a kulcsa.
Ez a liszt nem tartozik az olcsó termékek közé, ám mindenképp törekedjünk jó minőségűt vásárolni belőle, mert hamisítják.