Na, ki volt menzás gyerek? És jóllakott napközis?

szept. 24., 2015

Na, ki volt menzás gyerek? És jóllakott napközis?

Meglehet, most kitagad az egykori általános és középiskolás társadalom finnyásabbik fele, de muszáj töredelmesen bevallanom: ÉN SZERETTEM A MENZÁS KAJÁT. Hú, kijött. Sőt, emelem a tétet: volt olyan étel, melyet a suliban jobban készítettek, mint otthon az anyukám. Az a rántott ton(vagy akármilyen)hal csomókba összeállt, hideg rizzsel és savanyú uborkával – felejthetetlen! Még most is összefut a nyál a számban, ha rágondolok. Összegyűjtöttünk néhány egykori remeket (vagy kevésbé remeket) a közétkeztetésből, melyek még ma is vissza-visszaköszönnek gyermekeink étlapjáról, de nekünk, a szülőknek már retrószámba mennek.

1. Sosem jutna eszembe például itthon dejós tésztát készíteni. Jó, mondjuk azt a menzán sem szerettem, mert akármennyire „hű de jó a dejó”, azért a „de jó a dió” klasszisokkal jobb. A tésztának fűrészpor, haltáp és lábszag íze volt. Hogy miért pont ezek jutottak eszembe róla? Talán azért, mert tízéves korom óta ez a kombó él a képzeteimben, mely aromákat a kiadós mennyiségű porcukor sem tudta elnyomni.

2. Levesek – nagy levesrajongó vagyok, de a sulikonyhán valahogy minden levesnek „mindenleves” íze volt. Lötyke lé, 12 éve megfásult fehérrépa és kutyafuttában megpucolt sárgarépa elegye. Annyi különbséggel, hogy a húsleves világos volt, a gulyás meg piros. De csak ennyi. Levest inkább itthon, de főleg az édesanyámnál és az anyósomnál eszek.

3. Tejbegríz – a nagyüzemi étkeztetésben a konyhás nénik tökélyre fejlesztették a „kőleves” receptjét. Jelen esetben a „kőtejbegrízt”. Olyan remekül imitálták a 100 liter vízben 2 liter tejből, cukorból és egy marék búzadarából a tejbegrízt, hogy mind a tíz ujjunkat megnyaltuk utána. Takarékos konyha kimaxolva!

4. A másik gyerekkedvenc a borsófőzelék volt. Az a fehér rántásos, cukros képződmény, amit akár desszertként is fogyaszthattunk volna. Én nem osztoztam a rajongásban, mert a mi családunkban egész kicsi koromtól rögzült alapvetések övezték az egyes ételeket: a borsófőzelék piros (törött paprikás a rántása), de pl. a karfiolleves fehér, azaz fűszerpaprika nélküli, és kész! A káposztás tésztát pedig mindig borssal kértem a porcukor helyett, amit a menzás nénik nem tudtak értelmezni.

5. Az a jó szottyos, tejfölös-túrós tészta viszont porcukorral és szalonnapörccel a legjobb, higgyétek el nekem! Ezen kérésem hallatán viszont a szakácsnénik pillája sem rebbent. Ki érti ezt?     

Tizenhárom esztendős menzás létemből két mélypontra emlékszem. Az egyik általános iskolában esett meg, s tényleg megesett, bár első olvasatra valóban sci-fi kategória: tejleves cérnametélttel. Igen: tejleves cérnametélttel! Azt hiszem, aznap a környék macskái önkívületig zabálták magukat a maradékkal, mert ez a kompozíció még a sokat látott és sokat evett napköziseknek is meredek volt.

A másik közüzemi fiaskót pedig középiskolás koromban kellett volna elszenvednem, de a méltóságom hangjára hallgatva visszautasítottam. Elhúzódott a hetedik óránk, s negyed 3-kor estünk be az étterembe. Gondolták, azoknak, akik szinte uzsonnára érnek oda, jó lesz főtt csigatészta is fasírttal. Ez körülbelül annyira kúl, mint kenyeret enni a tortához. Bár utóbbit elkövettem egynéhányszor, a tésztás fasírt akkor még rangon alulinak tűnt. Ma meg Jamie Oliver egyik alapreceptje a paradicsomos spagetti húsgombóccal. Szocializmus végnapjai ide, kinyíló világ oda, akkor még semmi érzékem nem volt a progresszív gasztronómiához…

VSZK

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások