Nem véletlenül van a gyermeknek anyja és apja is (Felidéző)

szept. 20., 2016

Nem véletlenül van a gyermeknek anyja és apja is (Felidéző)

Érdekes szituációba keveredtem a minap, egy baráti házaspárnak köszönhetően. Babalátogatót terveztem, de egy fura családi drámába csöppentem. Katát és Pétert magabiztos, határozott és kiegyensúlyozott emberekként ismertem, hatalmas összhangban élték közös életüket, de mióta Vendel megszületett, mintha kicserélték volna őket az ufók.

Egy kellemes délutánra számítottam; babázásra, jó beszélgetésekre, ehelyett egy diktátor nőt és egy mimóza pasit találtam a lakásban, ahova egyébként széles mosollyal érkeztem. Kata mártírként, kioktatóan viselkedett Péterrel, Vendelt minden szituációban kikapta az apa kezéből. Nem győzte szajkózni, hogy Péter felé bizalmatlan, hogy a férfiak alkalmatlanok a gyermeket ellátni, a gyermekkel játszani és közös programokat csinálni.

Kutatások bizonyították, hogy nem véletlenül van egy gyermeknek anyja és apja is. A gyermek az apjával töltött időt külön tudja kezelni már csecsemőkorban is. Való igaz, ha a gyermek közelében ott tartózkodik az édesanya is, az apa és a gyermek közötti interakciók elenyészők. Egyes férfiaknak megadatik, hogy a gyermekükkel kiéljék mindennap a számukra megadatott időt, mert az édesanya segíti a gyermek és az apa között kialakulható bizalmi viselkedést, van, amelyik férfinek pedig nem, mert pont az édesanya gátolja a harmónia kialakulását.

Egy tanulmány szerint pedig a férfiak sokkal lazábbak, spontánabbak a játékok terén, a gyermekek jobban élvezik a játékot az édesapjukkal. A gyermekek önbecsülését növeli az apjukkal eltöltött idő, mert a mód, ahogy az apjukkal játszanak, kíváncsibbá teszi őket, fejleszti a tanulásra való képességüket. Kutatók szerint az apa kreatívabb és kiszámíthatatlanabb, így a gyermekre serkentő hatással bír. A gyermekben hamar kialakul az apja iránti tisztelet, az erejét fitogtatni akarás, valahányszor próbálja leteperni a nagyobbat, és ha győzedelmeskedik, akkor magabiztos és büszke lesz, ami az egész életútját elkísérheti.

A testi fölény és a szóbeli ugratás az, ami segít az apáknak kapcsolatba lépni a gyermekkel. Az apák mind a fiúkat, mind a lányokat szeretik heccelni, de a lányok erre kevésbé fogékonyak.

Viccelődésen keresztül alakul ki a bizalom

A lányok inkább palira veszik az apjukat, olyan játékot találnak ki, amit ők kedvelnek és előszeretettel ruházzák fel az apjukat szinte nevetséges jegyekkel. A fiúk pedig ugyanúgy imádják heccelni az apjukat, ahogy ő teszi velük.

A tudósok szerint ez egyáltalán nem baj, sőt, a heccelős játékok fejlesztik a gyermek logikai képességeit, kitalálhatja, mi jár a másik fejében, hogy észrevegye a kitervelt cseleket és a megtévesztő hadműveleteket. A fiúk esetében a játékos heccelődés arra is jó alap, hogy később könnyen szerezhessenek barátokat.

Igenis hagyni kell, hogy a párunk kissé újra gyermek lehessen, hogy kiszakadjon a mindennapi létfenntartási mókuskerékből, bizonyíthasson apaként is, ne csak pénzeszsákként. Megsúgom, hogy azok az anyák, amelyek kevésbé kritikusak a férjeikkel szemben, és elősegítik az apa és gyermek közötti interakciót, sokkal jobban járnak a házasságukban is.

(Az írás 2016. július 7-én jelent meg.)

 

Szabó JuditSzabó Judit

Hozzászólások