Itt a tavasz, ugyan még plédbe burkolt, de teraszon csicsergős, napsütéses délutánok és esték jönnek. Nyitnak a szabadtéri bárok, melegednek a kültéri padok, valahogy jobban lelassulunk és több időt töltünk el a kedvenc társaságunkkal. Szívesen leülünk egy ír kávéra, kérünk egy üveg rozét, rendelünk a meseszínes koktélokból, mert süt nap, árad felénk a D-vitamin, és mert megérdemeljük.
Nyugodtan élhetünk ezekkel a lehetőségekkel, mert a többségünk számára a mértékletes alkoholfogyasztás veszélytelen. A hangsúly itt is a mértékletességen van. Hisz kutatások bizonyítják, hogy az alkohol mértékletes fogyasztása csökkenti a szívbetegségek kockázatát. Ám a mennyiségen kívül az sem mindegy, hogy mikor iszunk. Az alkohol trombózist kivédő hatása 24-48 óráig tart, így az egyenletes fogyasztás a legkedvezőbb.
Ha hétvégéig várunk, s két nap alatt „bepótoljuk” az egész hetet, akkor nagyon megterheljük a májat, a toxinok felhalmozódnak a szervezetünkben, s ezek bizony mind a szervezetünkön belül, mind azon kívül nyomot hagynak. Nemcsak a májunkat viseli meg ugyanis a nagy mennyiségű alkoholfogyasztás, hanem a bőrünket is.
Miért? Mert:
- Az alkohol vizet von el a sejtjeinktől, szárazzá, pikkelyessé teszi a bőrünket, ezáltal beindul az öregedési folyamat, megjelennek az apró ráncok.
- Az alkohol fontos tápanyagokat rabol el a szervezettől, mint pl. az A-, E- és B-vitaminok.
- Az alkohol fokozza a szövetekben a szabadgyökök károsító hatását, rontja a bőr minőségét.
- Az alkohol tágítja az ereket, rontja a vérkeringést, ezáltal oxigénhiányt eredményez a sejtekben. Fokozódik a hajszálértágulat, vöröses, borvirágos arcot eredményez, valamint megnő az „acne rosacea” nevű bőrbetegség kialakulásának veszélye.
- Az alkohol csökkenti az étvágyat, arcunk beesett, egészségtelen színű lesz.
És hogy mikor és kinek nem javallott a rendszeres poharazgatás?
- Májbetegségben szenvedőknek
- Tünetmentes egykori alkoholistáknak
- Gyógyszer szedése mellett
- Állapotos nőknek
- Veszélyes üzemben dolgozóknak
- Autósoknak
- És igen, a nőknek. Kisebb termetünk, kevesebb izomzatunk, több zsírszövetünk miatt a szervezetünkben az alkoholt lebontó enzimek száma kevesebb a férfiakénál.