Nem, ezt a kérdést nem két szőke nő vitatja meg valamelyik bugyuta viccben, hanem egy Facebook-kvíz szegezi nekem. Igaz, én kattintottam az oldalra, de ilyen és ehhez hasonló kérdésekre nem számítottam.
Mi történik akkor, ha mégis tudni akarom, hogy én speciel melyik őselem vagyok? Először is, a program szeretné megtudni a személyes adataimat: a nevemet, születési dátumomat, teljes ismerőslistámat, az összes valaha posztolt tartalmat, minden lájkot, IP-címet, valamint azon eszközök leírását, amikről elérem a Facebookot. Egyszóval egy halom személyes információt zsákol be, ezeket pedig azután is felhasználhatják az alkalmazás fejlesztői, hogy a kvíz kitöltője törölte magát a Facebookról.
Ijesztően hangzik, ugye? A fejlesztők mindezt teljesen legálisan kérik: amikor elfogadjuk a felhasználói feltételeket, beleegyezünk az adataink továbbadásába. Ezekkel később azt kezd a kvízt készítő cég, amit akar, el is adhatja őket egy harmadik személynek, ugyanis a felhasználók Facebookon tárolt információi roppant értékesek.
S hogy mi teszi értékessé ezeket? Kirajzolható belőlük az illető érdeklődési köre, barátságai, szerelmi múltja, az, hogy miket olvas és miért, mit szeret és mit nem, mire hajlandó pénzt adni, és persze hogy mikor. Azaz a felhasználó tulajdonképpen egy nyitott könyv. Ezekért az információkért reklámcégektől kezdve a kiberbűnözőkig mindenki hajlandó fizetni - vagy akár fejleszteni egy alkalmazást, ami szépen összegyűjti, rendszerezi őket a kedvükért.
Túl azon, hogy ezek a kvízek adathalász programok, és hogy egy épeszű ember már ránézésre is azt mondja arra a kérdésre, vajon melyik őselem vagy, hogy ez egy orbitális hülyeség, mégis ott motoszkál sokunkban a vágy, hogy jobban megismerhessük, értsük önmagunkat. Hiába hangoztatjuk, és divat is hangoztatni, hogy nem érdekel minket más véleménye, bizony hogy érdekel.
Hogy milyennek látnak mások, és vajon az ő véleményük egyezik-e a miénkkel, és ha nem, akkor vajon miért nem? Vagy lehet, hogy ez a program majd rámutat egy olyan belső tulajdonságunkra, amivel eddig nem voltunk tisztában. Vagy csak szórakozni akarunk egy kicsit a kapott válaszokon, és a Facebook üzenőfalára kirakva az ismerőseink is osztozhatnak benne.
Akárhogy is van, ha valóban meg akarjuk ismerni önmagunkat, akkor nem egy ilyen kvízt kell választani, hanem magunkba szállnunk kicsit. Ez nem 5 percet vesz igénybe, hanem éveket. Továbbá teljes biztonságban csak akkor lehetünk, ha letiltjuk a gyanús alkalmazásokat, nem lájkoljuk az arra vadászó oldalak megosztásait, és úgy általában óvatosak vagyunk a közösségi portálon.
(Az írás 2016. június 6-án jelent meg.)