Vigyázz, téged is érinthet ez a betegség! Jobb megelőzni, mint együtt élni vele!

okt. 20., 2016

Vigyázz, téged is érinthet ez a betegség! Jobb megelőzni, mint együtt élni vele!

Ma van a csontritkulás világnapja. A csontritkulás vagy osteoporosis az egyik leggyakoribb, időseket érintő betegség, mely nem más, mint a csontállomány sűrűségének (csontdenzitás) kóros mértékben való csökkenése. A csontállomány felritkulása miatt a csontok veszítenek rugalmasságukból, nő a csonttörések kockázata. Elsősorban a teherviselő csontokat érinti a betegség: a csigolyákat, medencét, combnyakat, de gyakran a csuklót is. Sokáig tünetmentes, a legtöbb esetben az első kis balesetben bekövetkezett csonttörés után diagnosztizálják. Súlyos esetben kis előrehajlás során törhetnek a csigolyák, extrém súlyos esetben köhögésre, vagy akár a test saját súlya alatt is spontán törések jöhetnek létre. Ezek igen fájdalmas, lassan gyógyuló törések, melyek rokkantsághoz, csigolyák esetében a test deformitásához (púposság), légzési elégtelenséghez vezethetnek. A 60-70 évesek egyharmadát, a 80 év felettiek kétharmadát érinti a betegség.

A nők veszélyeztetettebbek

Testünk nagyjából 30 éves korára korunkra éri el a csúcs csonttömeget, onnantól kezdve lassú csontvesztés figyelhető meg. Magyarországon a betegek 2/3-a nő, 1/3-a férfi. Ennek a nemek közti eltérésnek az oka a nőknél bekövetkező változó kor: a menopauza után lecsökken az ösztrogénszint, ezáltal a nők jobban ki vannak téve az osteoporosis kockázatának. Az ösztrogén fontos védőfaktor (ugyanúgy, mint férfiak esetében a tesztoszteron), szerepet játszik a csontfelépítésben nélkülözhetetlen ásványi anyag, kalcium anyagcseréjében. Nők esetében általában 50-70 éves kor között jelenik meg a betegség, férfiak esetében később, 70 év felett. Az idősebb korban megjelent csontritkulás oka általában a mozgás hiányára, illetve táplálkozási okokra, kalcium- és D-vitamin hiányra vezethető vissza. A D-vitamin szükséges a kalcium hasznosításához, nélküle az nem tud beépülni a csontba.

A genetikai és táplálkozási tényezők mellett a mozgásszegény életmód nagy szerepet játszik a betegség kialakulásában. A csontritkulás kockázatát növeli továbbá a vékony testalkat, hormonzavarok, emésztési zavarok (tápanyag-felszívódás zavara) és egyes gyógyszerek.

Diagnózis és szűrés

A diagnózis felállításához szakorvosi beutalóhoz kötött szűrővizsgálat szükséges. A szűrést 65 év felett 1-3 évente javasolt ismételni, magas rizikócsoportba tartozók esetén akár 65 éves kor előtt is indokolt az elvégzése. A vizsgálat maga alacsony sugárterheléssel járó DEXA géppel történik. Rövid (5-15 perc) és fájdalommentes. Azonnali és pontos eredményt ad. Ha a normál csontdenzitást 1-nek vesszük, -1 és -2,5 között osteopeniáról beszélünk, -2,5 alatt osteoporosisról.

Az osteopenia csökkent csontsűrűséget jelent, de még nem olyan kóros mértékűt, mint a csontritkulás. Nem kell azonnal megriadni a diagnózis láttán, a csontvesztés egy életkorral együtt járó folyamat, még nem haladta meg a kóros szintet. Nem minden osteopeniából lesz csontritkulás, azonban tény, hogy növeli a rizikót, ezért tartják sokan a csontritkulás előszobájának. Ajánlott az étrendet kalciummal és D-vitaminnal kiegészíteni. Ez az állapot megfelelő életmóddal szinten tartható vagy akár javítható. Speciális mozgásterápiát nem igényel, a prevenciónál alább leírtak vonatkoznak rá.

Megelőzés

Mint a legtöbb betegségre, a csontritkulásra is igaz, hogy könnyebb megelőzni, mint kezelni, vagyis könnyebb megtartani a csontállományt, mint visszaszerezni. A csontritkulás megelőzésének két pillére a megfelelő, teljes értékű táplálkozás és a megfelelő mennyiségű testmozgás.

A táplálkozás során figyelni kell az elegendő mennyiségű kalcium bevitelére. A tápanyag-felszívódási zavarral együtt járó bélrendszeri betegségeket mihamarabb kezelni kell. A D-vitamint napfény hatására termeli a bőr, zsírban oldódó vitamin, a szervezet tudja raktározni. Ennek ellenére a téli időszakban ajánlott D-vitamint szedni, de akár nyáron is, ha keveset tartózkodunk a szabadban, kevés napfény éri a bőrünket.

Ami a mozgást illeti, sosem késő elkezdeni. Korunkra jellemző mozgásszegény életmód a fiatalabb generációt is érinti. Az elmúlt évtizedekben megjelenő súlyos probléma, hogy a nappal az iskolapadban görnyedő, délután a számítógép és televízió előtt ülő fiatalok a kevés mozgás miatt nem érik el a csonttömegük elvárható maximumát, és 30 éves koruk után a lebontó folyamatok eleve egy csökkent csonttömegből indulnak meg. A csontok megfelelő épüléséhez testmozgásra van szükség, elsősorban olyanra, ahol a testre axiális (függőleges) irányú erő hat. Életkornak és állapotnak megfelelően mérlegelve ajánlott a tempós séta, lépcsőzés, kocogás/futás (megfelelő cipőben), nordic walking, aerobik, labdás csapatsportok, ugrókötelezés, tánc, súlyzós edzések stb. Az úszás és a kerékpározás nincsen hatással a csontképzésre, de kiegészítő mozgásnak jók, hiszen erősítik az izomzatot, javítják a kondíciót.

Fiatal nők esetében, akiknek valamilyen ösztrogénháztartással kapcsolatos zavaruk van, törekedni kell annak mihamarabbi rendezésére (gyógyszeres terápia, diéta, Aviva torna).

Csontritkulás belülről

Kezelés és együttélés a betegséggel

Ha Önnek osteoporosisa van, az orvos által felírt gyógyszeres terápia és táplálékkiegészítők mellett kiemelt figyelmet kell fordítani a mozgásra.

  • Sétáljon sokat és vegyen részt szakember által vezetett csoportos tornán. Fontos a törzsizmok erősítése, az egyensúly fejlesztése és az esésmegelőzés.
  • Kerülje a rázkódással járó tevékenységeket, ne hajolgasson. Ha valamit fel szeretne venni a földről, akkor ne hajoljon le érte, hanem egyenes háttal, térdhajlítással közelítse meg.
  • Ne emeljen egyszerre nagyobb súlyt.
  • Ne végezzen felülről indított hasizomgyakorlatokat (felülés, hasprés).
  • Ha fekvésből szeretne felülni, előbb forduljon oldalra, és oldalfekvésből nyomja fel magát ülésbe.
  • Előrehaladott csontritkulás esetén a masszázs ellenjavallt.

Tegye biztonságossá otthonát, csökkentse a balesetveszélyt.

  • Szedje fel a szőnyegeket, vagy rögzítse őket a talajhoz.
  • A kilógó kábeleket rögzítse a falhoz, vagy dugja el a bútorok mögé, ahol nem tud elesni bennük.
  • A fürdőszobába, kádba/zuhanytálcára és elé tegyen csúszásgátló szőnyeget, szükség esetén szereltessen fel kapaszkodókat is.
  • Törekedjen a kényelemre, tegye közel ágyához a villanykapcsolót. Ha éjszaka ki kell mennie, gyújtson villanyt.
  • Ha szédülős, lassan üljön fel, álljon fel, várja meg, amíg rendeződik a keringése és múlik a szédülés.
  • Ha járása bizonytalan, használjon segédeszközt (bot, rollátor).

Kun Zsuzsanna Klára gyógytornász

Hozzászólások