Ma van a kávé világnapja. Nekem a kávé kicsit az ébredezés, a megpihenés, a nyugalom és a finomság szimbóluma. Nekem, de sokaknak nem. Hegedűs Lászlóval, a bonyhádi Caffe Ti Amo baristájával beszélgettem az emberek kávéhoz fűződő viszonyáról, a Latte Art-ról és arról, hogy lesz valaki a szakmája szerelmese.
IgenÉlet: Örömmel tapasztalom, hogy egyre több igényes kávéház nyílik szerte az országban, terjedőben a kávézás művészete kishazánkban. Mit gondolsz, minek köszönhető a kávé egyre nagyobb népszerűsége?
Hegedűs László: Igen, szerencsére a magyarok is kezdik végre felfedezni a kávé valódi gyümölcsös ízét és valódi lényegét. Megjelentek a szakemberek, akik a tökéletességre törekedve, igényességet visznek a szakmába, minőségi italokat készítenek és szolgálnak fel. Az embereknek ezáltal egy másik, a kotyogón túli világot tárnak fel, sok-sok alternatívát mutatnak a kávékészítési eszközök segítségével arról, mi is a kávé maga.
IÉ.: Van, aki csodanedűnek tartja a kávét, más csak felhörpinti napi rutinként. A kávézási szokások minősége javuló tendenciát mutat, de te, baristaként mit tapasztalsz, milyen az emberek kávéhoz fűződő viszonya?
H.L.: Ahogy már említettem, lassan, de biztosan kialakulóban van egy másik, minőségi szemlélet az emberek fejében, de sajnos sokan még mindig a koffeintartalmú reggeli italnak tekintik csupán. Sokszor keserű, túlpörkölt, de jó lesz – gondolják –, mert koffeines.
IÉ.: Mindig csodálattal, tisztelettel és némi irigységgel figyelem a baristákat munka közben, hisz tízből tíz szemében látszik a munkájuk iránti szerelem. Neked mit jelent a munkád? Miért ezt a hivatást választottad?
H.L.: San Remo-ban, kilenc éve megérintett egy kép. Ott kezdődött minden. Egy idősödő urat figyeltem, ahogy a kávéját kortyolgatta. Alázattal volt a kávéja iránt, elegánsan fogta a csészéjét, kiélvezte minden percét az énidejének, ízlelgette, élvezte az ízeket és az aromákat. Tudtam, hogy szeretnék ehhez a csodához én is adni valamit. Baristaként feladatomnak érzem, hogy rávilágítsak arra, hogy a kávé egy gyümölcs, amiből millió módszerrel lehet már csodát varázsolni. Az én vendégeim egytől egyig vágynak már a tökéletes ízekre.
IÉ.: Megoszlanak a vélemények a kávé egészségügyi hatásairól. Mindenkinek van egy elmélete erről. Te mit mondasz: egészséges vagy káros? Mennyit igyunk belőle?
H.L.: Először is, az én véleményem az, hogy mértékkel nem árthat, kivéve, ha valakinek orvosi papírja van arról, hogy nem fogyaszthat kávét. (Nevet.) A kávénak számos jótékony hatása van. A legújabb kutatások szerint, jó hír, hogy nem növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, antioxidánsokban gazdag. A napi kávéfogyasztási javallat függ az életkortól, az egészségi állapottól, a kávé minőségétől és fajtájától. Ha eszpresszó technológiával készült, jó minőségű arabica kávéról beszélünk, akkor a napi mennyiség 3-4 adagnál álljon meg.
IÉ.: Számos videót találunk a neten, amelyek a kávé díszítésének ezer módját mutatják be. Ezt hívják Latte Art-nak. Te is előszeretettel alkalmazod és kápráztatod el a vendégeidet a motívumaiddal. Mondhatjuk azt, hogy ez tényleg művészet?
H.L.: Abszolút. Ez már művészet, pláne egy bizonyos szint felett. A Latte Art az eszpresszó technológia csúcsa, de hozzá kell tennem, hogy nem ettől lesz egy barista igazán jó barista, ez csak egy szelete a szakmának. A szemfényvesztés még mindig népszerű. (Nevet.) Sok gyakorlással olyan szintekre ugorhat az ember, ahova csak szeretne. De hogy ne csak beszéljünk a kávéról, hanem valak ízlelgethesse is, egy kis játékra invitálnálak benneteket. A saját pörkölésű kávémat szeretném felajánlani a helyes megfejtőnek. A kérdésem pedig: Melyik országot tekintik a kávé őshazájának?
Játék: Írjátok meg kommentben a helyes megfejtést! Sorsolás: szeptember 30-án este 20-kor!