A hormonjaink szinte mindenben szerepet játszanak, abban ahogy cselekszünk, viselkedünk, ahogy kinézünk. Ha bármilyen problémánk van, hullik a hajunk, romlanak a kognitív képességeink, a hangulatunk, akkor menjünk el orvoshoz és próbáljuk kideríteni, hogy nem borult-e fel a hormonális egyensúlyunk. Manapság ráadásul egyre többen szenvednek a PCOS-től, inzulinrezisztenciától, endormetriózistól, pajzsmirigy-betegségektől, melyek rendkívül megkeseríthetik az életüket.
A leggyakoribb jelek:
- Fejfájás, akár rendszeres, akár migrénes.
- Hangulatváltozások. Mi nők tudjuk, hogy menstruáció előtti időszak nagyon nehéz tud lenni, ilyenkor gyakran tör ránk a lehangoltság, a rosszkedv, szorongás. Ha ezek a tünetek nemcsak a bizonyos napok előtt jelentkeznek, kezdjünk el gyanakodni.
- Súlygyarapodás. Ha hirtelen életmódváltoztatás nélkül elkezd növekedni a testtömegünk, ráadásul törekvéseink ellenére sem tudjuk leadni a plusz kilókat, akkor keressünk fel egy orvost.
- Ha hőhullámok törnek ránk, vagy sokkal jobban izzadunk, mint korábban, akkor ne habozzunk, menjünk el egy szakemberhez.
- Egy bizonyos élelmiszer utáni állandó sóvárgás is azt jelezheti, felbomlott a hormonháztartásunk. De a puffadás, vagy különböző emésztési problémák is utalhatnak problémára.
- Túl szaraz vagy éppen túl zsíros bőr, hajhullás, pattanásos bőrkép is jelezhet hormonzavart.
- Ha álmatlanságban szenvedünk vagy memóriazavaraink vannak és állandó fáradtság jellemez minket, akkor is menjünk el orvoshoz.
- Figyeljük a testünk működését. A fent említett problémák mind nőknél, mind férfiaknál jelezhetik valamelyik hormon túl- vagy alulműkdését.