1899. március 20-án végezték ki villamosszékben Martha M. Place-t a New York-i Sing Sing börtönben. Az 50 éves gyilkos volt az első nő, akin ezzel a módszerrel hajtották végre a halálos ítéletet. Őt még 25 másik nő követte a villamosszékben az Egyesült Államok eddigi krimináltörténelmében.
Martha Garretson 1849-ben született New Jersey-ben. Húszas évei elejéig élte az amerikai lányok átlagos életét, férjhez menni készült, családra vágyott. Ám 23 évesen szánkóbalesetet szenvedett: súlyos ütés érte a fejét, s ez a sérülés egész életére kihatott. Bátyja későbbi beszámolója szerint, noha a súlyos balesetből felépült, de a fejét ért csapás következtében mentálisan nagyon labilissá és kiszámíthatatlanná vált.
1893-ban, 44 éves korában Martha férjhez ment egy özvegyemberhez, William Place-hez, akinek korábban a házvezetőnője volt. A férfi pótanyát keresett 11 éves kislányának, Idának. Akkor még nem sejtette, kit is szabadít a családjára.
Martha labilis személyiségként kisebbségi komplexusokkal küzdött. Szeretetéhes és bizonytalan volt. Borzasztóan féltékeny volt nevelt lányára. Azt gondolta, férje szeretete sokkal erősebb lenne irányába, ha nem kellene Idával osztoznia a férfin.
Rettenetes hangulat uralkodhatott a családban, hisz Martha többször megpróbálta megölni mostohalányát. A rendőrség gyakran vendégeskedett náluk, mert az apa tehetetlenségében kénytelen volt a hatóságokhoz fordulni. Ám Martha minden alkalommal otthon maradhatott.
William Place válni akart. Még magánnyomozót is felfogadott, aki egy darabig követte Marthát mindenhová, hátha valamilyen bizonyítékkal szolgálhat, mely birtokában a férj megindíthatja a válópert.
1898. február 7-e lett a Place család végzetes napja. A férj, William munkába készült, ám indulás előtt összeszólalkoztak a feleségével. Ida, William lánya, apja pártját fogta Marthával szemben. Martha ettől teljesen bekattant. Őrjöngő dühében megtámadta mostohalányát. A férje hobbifotózáshoz, fényképelőhíváshoz használt vegyszereit öntötte Ida arcába. A lány a savtámadás következtében vakon tapogatózott, tomboló anyja pedig kihasználva a tehetetlenségét, fejszével is ütni kezdte, majd mikor a lány félholtan a földre rogyott, Martha egy párnával megfojtotta Idát. Este a férjét is fejszével a kezében várta, s amint William belépett az ajtón, megtámadta. William koponyatörést szenvedett, de még így is sikerült kimenekülnie a házból őrjöngő felesége elől, s utolsó erejével hívta a rendőrséget. A rendőrök kiérkezve szörnyű állapotban találták Marthát is. A nő a földön feküdt, a fejére-arcára tekerve a ruháit, mert a lámpák égőiből gázt engedett a szobába. A hatóság képviselői az emeleten megtalálták nevelt lánya, Ida holttestét.
A rendőrség őrizetbe vette, aztán kórházba vitette a tébolyult asszonyt és a férjét is. A kényszergyógykezelés után a híres-hírhedt, New York-i Sing Sing börtönbe szállították a nőt.
Martha M. Place az egész büntetőeljárás alatt ártatlannak vallotta magát. A koronatanú férje, William volt a tárgyaláson, aki részletesen beszámolt felesége állapotáról, korábbi tetteiről és a végzetes nap történéseiről is. Martha védői próbáltak az elmebetegségre játszani, de a bíróság nem fogadta el érvelésüket, végig épelméjűként kezelték a nőt. Később kegyelmi kérvényt adtak be, hogy ezzel is húzzák az időt, s lehetőséget kapjanak új eljárás lefolytatására, de a gyilkos asszony kegyelmi kérvényét Theodore Roosevelt elnök elutasította.
Martha M. Place-t 1899 elején halálra ítélték, a végrehajtás módjaként a villamosszéket jelölték meg.
Martha M. Place a börtönben is számtalan hisztirohamot produkált, de a börtön papjának folyamatos lelkigondozása javított az állapotán. Így a kivégzés napján, 1899. március 20-án teljesen nyugodtan, kezében egy Bibliával ült be a villamosszékbe.
Rettenetes történet. Tudjuk, nincsenek az életben véletlenek, azt azonban leglidércesebb álmainkban sem gondoljuk, hogy akár így is végződhet egy fiatalkori szánkóbaleset…