Az ölelés az egyik legbensőségesebb kapcsolat két ember között. Mára már nem „trendi” alkalmazni, egyszerűen kikopott az emberekből maga a késztetés is, hogy megöleljenek valakit. Ritkán látni családokat, párokat és barátokat, akik ölelkeznek, pedig gyógyító hatása sok mindent felülír.
Viselkedéskutatók megállapították, hogy az érintésnek és a simogatásnak hatalmas ereje van, mert például rideg családban, érzelemmentes környezetben élő gyermekek még a növekedésben is megállhatnak, mely állapot nem javítható még gyógyszeres kezeléssel sem. Öleléskor a szervezetben oxitocin hormon szabadul fel, mely különösen fontos hormon mind a nőknél, mind a férfiaknál. Az oxitocin hormon az agyalapi mirigy hátulsó lebenyében tárolódó, a hipotalamuszból érkező hormon.
Az oxitocin hatása a szervezetünkre:
- Fokozza a bizalmat
- Csökkenti a félelemérzetet
- Stresszoldó hatású
- Felelős a monogám kapcsolatokért. Mégpedig úgy, hogy a férfiakban az oxitocin valamelyest ellensúlyozza a tesztoszteron hatását. Az oxitocin is felelős többek között a férfiak „álmosságáért” a szexuális együttlét után.
- Csökkenti a fájdalomérzetet
- Csökkenti a magas vérnyomást
Ez a sok jótékony hatás mind-mind benne van a görcsmentes, szeretetteljes ölelésben.
Hogy Virginia Satir amerikai pszichológust idézzem:
„Napi négy ölelés kell a túléléshez, nyolc a szinten tartáshoz, és tizenkettő a gyarapodáshoz.”
Az öleléssel az összetartozás érzése mélyül, olyan érzéseket tudunk közvetíteni vele, melyek szavakkal nem elmondhatók. Fontos, hogy az öleléssel másoknak segítsünk, ne saját magunk szeretetéhségét csillapítsuk vele, mert az ellenkező hatást is kiválthatjuk az „erőszakosságunkkal”.