Vajon mi a közös a depresszióban, az autizmusban, az Alzheimer-kórban, étkezési rendellenességekben, krónikus fáradtságban és egyéb immunrendszerrel összefüggő betegségekben? A szerotonin egyensúly felbomlása.
A szerotonin (5-hidroxitriptamin /5-HT/) egy ingerületátvivő (neurotransmitter). A szerotonin mindenütt jelenlevő vegyület, amely számos folyamatban részt vesz, többek között a simaizmok összehúzódásában, a hőmérséklet szabályozásban, az étvágy ellenőrzésében, a fájdalom érzékelésében, a vérnyomás szabályozásában és a légzésben. Nyugtató hatással van az elmére és a testre egyaránt.
Tanulmányok bizonyítják, hogy a táplálkozási szokásaink nemcsak a testi, hanem a lelki egészségünket is befolyásolják, komoly hatással lehetnek a hangulatunkra. A grazi egyetemen dolgozó prof. dr. Peter Holzer tudós a következő megállapításra jutott vizsgálatai alapján: „Hangulati állapotunkat a bélrendszer sokkal jobban befolyásolja, mint akár álmunkban is gondoltuk volna.”
Az agyunknak a magas szerotoninszint fenntartásához olyan élelemre van szüksége, amely gazdag a tryptophan nevű aminosavban. Tryptophant az emberi szervezet nem tud előállítani. Ezért fontos, hogy sok tejterméket fogyasszunk, együnk halat, csirkét, vörös húsokat, magvakat és barna rizst, hajdinát, kölest is. A szerotonin termeléshez továbbá elengedhetetlen a B6 vitamin bevitele a szervezetbe és csökkenteni kell a koffein és nikotin, kristálycukor és az állati eredetű zsírok fogyasztását.
A szerotonin szerepet játszik többek között a következők alakításában:
- étvágy
- depresszió
- migrén
- a fájdalom érzékelésében
- a bél és gyomor egészségében
Néhány tipp a szervezet szerotonin szintjének növeléséhez:
- megfelelő mennyiségű B6 vitamin fogyasztása
- sok mozgás
- masszázs
- napsütés
- semmi cukor
- nyugalom
Aki egy kicsit is tudatosan tekint az életére, az érzékeli, hogy minden mindennel összefügg. Figyeljünk az étkezésre is, hogy boldogabbak legyünk!