Sokszor nehezen viselem az ősz beköszöntét. Elmúlik a nyár szabadsága, vissza kell húzódni a négy fal közé, korán sötétedik és hideg van. Na jó azért nem vagyok annyira borús, de kell egy kis idő, mire elbúcsúztatom a napfényt és a meleget. Segítségemre sietnek azok az alapanyagok, amelyeknek ősszel van szezonjuk. Imádom például a sütőtökkrémlevest és a sült gesztenyét is. Ráadásul nem is gondolnánk, hogy mennyi vitamint vehetünk ilyenkor magunkhoz.
Sütőtök
A sütőtök rengeteg béta-karotint tartalmaz, ez az anyag adja narancssárga színét. A béta-karotin az egészséges látáshoz nélkülözhetetlen A-vitamin előanyaga, egyben antioxidáns is. Az antioxidánsok a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek kialakulásában szerepet játszó szabadgyökök ellen hatnak. A sütőtök C-vitaminban gazdag, ezért támogatja az immunrendszert, így könnyebben elkerülhetjük az őszi hónapokkal megszaporodó náthás, meghűléses megbetegedéseket. A sütőtökben lévő rostok segítik az emésztést, a kálium pedig szervezetünk folyadékháztartásának szabályozásában játszik szerepet.
Gesztenye
Rendkívül gazdag E-vitaminban, magas a B1-, B2-, B6- és C-vitamin-tartalma is. A gesztenyében rengeteg a nátrium, kálium, kalcium és a foszfor. Kiváló élelmirost-forrás, ennek köszönhetően többek között csökkenti az éhségérzetet, elősegíti a jó bélműködést, így jó szolgálatot tehet a méregtelenítő- és fogyókúrák során. A népi gyógyászat már régen is használta a belsejét, mely nyersen sikerrel gyógyítja a hasmenést. A nyáron szedett leveléből főzött tea kiválóan alkalmas légcsőhurut, köhögés kezelésére. Levele serkenti a vénás vérkeringést, porrá tört kérge pedig mézzel összekeverve enyhíti a köhögést.
Birsalma
Már az ókorban ismerték és szerették, nyersen és főzve, de a legjobban almaborként. Egyébként az ókori Rómában a termékenység, illetve a boldogság jelképe volt. A birs magas pektintartalmának köszönhetően kiváló méregtelenítő, erős gyulladáscsökkentő és jó nyákoldó is. Talán nem véletlenül használta a népi gyógyászat a birsalmát gyomorbántalmak, vagy torokgyulladás esetén. A birs ezen kívül erős görcsoldó, így a menstruációs fájdalmakat is enyhíti, sőt a reumás panaszok esetén is használ. Javítja a szervezet anyagcseréjét, meggátolja a székrekedést. A koleszterinszintre is hatással van, rendszeres birsfogyasztás esetén a koleszterinszintünkkel sem nagyon lesz probléma. Régen nyugtatónak is használták, égési sebekre, szemre, bőrre, fagyásra.
Ezek az én kedvenceim, de az ősz még számos finomságot tartogat. Együnk egészségesen, védjük az immunrendszerünket!