Valljuk be, mi, nők rengeteget foglalkozunk a külsőnkkel. Állandóan azon törjük a fejünket, hogyan tudnánk még egy-két kilót ledobni, hogyan formásodhatnánk itt-ott, hogyan étkezhetnénk egészségesebben. A jövőben itt, az Igenéleten nem maradunk egyedül kérdéseinkkel. Varga Zsuzsa Marietta személyi edző rendszeresen megválaszolja őket. A Ti kérdéseiteket is várjuk!
Most arra voltunk kíváncsiak, hogy a nyár közeledtével hogyan tudjuk felturbózni az alakformálásunkat. Marietta mindent elárult.
IgenÉlet: Otthoni mozgással lehet valós eredményeket elérni?
Varga Zsuzsa Marietta: Természetesen! Egy a fontos, a mozgás minősége. Vannak emberek, akik egyszerűen képtelenek rávenni magukat, hogy otthon egy hatékony edzést (esetleg egyedül) végigcsináljanak. Őszintén mondom, én ritkán edzek otthon, de ha igen, nagyon küzdök, mire valóban elkezdem a tréninget. J De az a típus, akinek ez nem okoz nehézséget, abszolút erős és érdemleges edzést tud végrehajtani, akárhol! Amit javasolnék: első körben határozzuk meg azt, hogy valójában milyen típusba sorolnánk magunkat: 1. csoportban edző 2. otthoni edző. Ha egyértelműen a 2-es szekcióba kerülünk, akkor nincs más dolgunk, mint például egy sportvideó alapján követni a tréner utasításait. (A Youtube-on nagyon sok ingyenes videó található) Akkor se keseredjünk el, ha szívesebben edzünk csoportban, de valamilyen tényező miatt ezt nem tehetjük meg (gyerek, pénz, munka, időhiány). Ne adjuk fel, csak elkezdeni nehéz! Igenis írjuk be a naptárunkba az otthoni edzést is, mint egy kötelező feladatot. Öltözzünk át, melegítsünk be és kezdődhet az izzadás! Amint ez a folyamat beindul, biztosak lehetünk abban, hogy jó úton haladunk.
IÉ.: Hetente mennyi és milyen mozgás szükséges a valós eredmények eléréséhez?
V.Zs.M.: Saját véleményem az, hogy heti 2x1 óra edzés minimum szükséges ahhoz, hogy bármilyen változást elérjünk, de ha a szívemből beszélnék, 3 alkalmat javasolnék. Ne legyen nagyon rövid (15 perc), se túl hosszú (1,5 óra) egy-egy torna, mert mindkét véglettel negatív hatást gyakorolunk a szervezetünkre. Ideálisan 10 perc bemelegítést kövessen egy 40-45 perces intenzív tréning, majd nyújtsunk le 10 percben.
IÉ.: Melyek azok a kis praktikák, amelyekkel felgyorsíthatjuk a fogyást, formálódást? Ezek egyébként tényleg segítenek?
V.Zs.M.: Nagyon sok apróság van. A működőképeseket azonban mindenkinek magának kell kitapasztalnia. A vendégeimet elnézve rájöttem, nem léteznek általánosságok, minden ember teljesen másképp reagál egyes trükkökre. Ez egy tanulási folyamat, amin, ha valaki hosszú távú eredményt szeretne fenntartani, bizony végig kell menni.
Jöjjön pár apró trükk, ami nálam bevált:
1.) Esténként nem eszem kenyeret, lisztes, zsíros dolgokat. (Ha ezt nem bírod, legalább annyit tegyél meg, hogy csak minden második napon hagyod el ezeket a „finomságokat”.)
2.) Zsírszegény termékeket fogyasztok (zsírszegény sonka, túró, tej, sajt).
3.) Sok folyadékot iszom napközben. Ez telítettségérzetet okoz.
4.) Ha édességre vágyom, inkább teázok. (Maximum édesítővel és citromlével, de inkább tisztán!)
5.) Szinte mindennap eszem valami apró édességet. Két kocka étcsoki, egy mini bonbon. Ha ezt nem teszem meg, akkor, amint alkalmam adódik, mértéktelenül ugrok rá az ilyen dolgokra.
6.) CsalóNAPok! Igen, időnként meg kell magunknak engedni, hogy azt együnk, amit kívánunk. Nyilván valamennyire tartsuk szem előtt a mértéket, de ha babgulyást kérek túrós csuszával és palacsintával... Én azt megeszem. Általában utána már egész nap nem is vagyok éhes. J
7.) Váltsunk valami extrém főételre, amit eddig nem szokott meg a szervezetünk. Mire gondolok? Én csirkén „diétáztam” egész életemben, de egy idő után észrevettem, hogy nem reagált már rá a szervezetem. (Nem hízok, de nem is fogyok.) Nemrég kipróbáltam a halat, és ez most bevált, beindította a kívánt folyamatokat nálam. A lényeg: VÁLTOZATOS ÉTKEZÉS.
MIHEZ NE NYÚLJUNK: fogyasztó teák, tabletták. Ne szokjunk rá ezekre! Vagy nem használnak, vagy becsapnak, vagy kárt tesznek a szervezetünkben.
(A fotókon Varga Zsuzsa Marietta.)