Ideglelés a médiában: kétpofára faljuk a kamut!

nov. 20., 2016

Ideglelés a médiában: kétpofára faljuk a kamut!

Emlékeztek még? Úgy 15 évvel ezelőtt készült egy film, The Blair Witch Project (magyarul Ideglelés) volt a címe. A történet szerint amerikai egyetemisták felkerekednek, hogy a Blair-i erdőben kapcsolódjanak a több mint 200 éve kísértő boszorkány szellemével. A három fiatal nyomtalanul eltűnik, ám egy év múlva előkerül a kamerájuk, rajta vérfagyasztó felvételekkel. A film az első olyan alkotások egyike, mely valós dokumentumfilmnek álcázott fikció. Vagyis megrendezett, kitalált, mese. A promóban azonban azt sugallták, mintha a benne szereplő események valóságosak lennének, s az erdei lidérc bizony leszámolt volna a fiatalokkal. Zseniális gondolat, a 35ezer dollár bekerülési költségből dollármilliók lettek.

Emlékszem, talán 1999-ben, szilveszter délelőtt néztük meg a szerelmemmel az akkor még létező Metro moziban. Azért ott, mert isteni volt a sajtos popcorn. Rajtunk kívül még egy pár ült a nézőtéren, meg egy nyugdíjas néni. Öten rettegtünk, hüledeztünk és kukoricáztunk tehát. És ha előtte nem olvastuk volna, hogy kamu, simán elhisszük…

Még régebben volt az olajfalókról egy (ál)dokumentumfilm. A fél világ frankón benyalta, hogy a környezetszennyezésnek leginkább kitett északi tengereken kifejlődött egy állatfaj, mely szükségképpen a tankerekből vízbe ömlő olajjal táplálkozik, így tartva fenn az ökológiai egyensúlyt és megmentve a Földet a pusztulástól.

S hogy miért citáltam ide ezeket az alkotásokat? Mert a computerworld.hu oldalon olvastam egy cikket, mely azt taglalja, hogy az amerikai elnökválasztási folyamat eredményét bizony nagyon komolyan befolyásolhatták a Facebookon ronggyá osztott álhírek, kitalált, de mindenképpen túlzó szenzációhajhász cikkek, melyek főleg Hillary Clintonra vonatkoztak. Attól most tekintsünk el, hogy miért nem képes beletörődni a Clintonista elit a vereségbe (sejtem, mennyi mindenük forog kockán) – ez a poszttraumás továbblépési képtelenség is komoly elemzés tárgya lehet, nem csak magának a kudarcnak a vizsgálata…

Számomra nem is az amerikai elnökválasztás miatt érdekes ez a cikk. Sokkal inkább a jelenség miatt. Hisz a közösségi oldalakon, melyek közül a legnagyobb és legbefolyásosabb a Facebook, percenként találkozunk a legelképesztőbb hírekkel, felvetésekkel, s azok ellenkezőjével is. Az emberek forrás, utánajárás, mérlegelés nélkül osztogatnak meg tartalmakat, vágnak ki fontos információkat képekből, szövegekből, teljesen elferdítve, vagy jelentősen módosítva azok eredeti üzenetét. Elég egy jól eltalált felcsigázó mondat, s a blődli máris tíz- vagy százezrek agyába égett bele tényként. Pusztán azért, mert az egész origója nagyobb forgalmat vagy több lájkot szeretett volna az oldalának, profiljának.

Látjuk, mi folyik a médiában. Akár itthon is. Gátlás nélkül nyomatnak minden alap nélküli hazugságokat bárkiről, abban bízva, ha sokat és hangosan szajkózzák, az emberek majd elhiszik. És az emberek tekintélyes része valóban elhisz bármit. Színészek, művészek panaszkodnak rendszeresen, hogy sokszor a bulvárlapokból "tudják meg" saját magukról, épp kivel, hogyan és mit csináltak…

Veszélyes játék ez. Olyannyira, hogy a jelenség bőven kilépett már a szórakoztatóipar, az ártalmatlan zrikálás, poénkodás, könnyedség keretei közül. A bunkósbotként, golyószóróként, elszabadult hajóágyúként működő (közösségi) média képes választásokat eldönteni, közgondolkodást tematizálni, életeket tönkretenni… És ami az igazán ördögi ebben az egészben, hogy senki nincs biztonságban, mert a fegyver könnyen elsülhet visszafelé is. Nem egyszer bizonyosodott be az elmúlt években, hogy azok is áldozatul eshetnek a démoni kreálmánynak, akik kitalálták és működtették azt.

De nem kerülhető meg a fogyasztók felelőssége sem. Ahogy szokták mondani: amíg lósz@r van, addig veréb is van. Vagyis: amíg csont nélkül megy át mindenféle ökörség, álhír és lejáratásra szánt információ a hírfogyasztók fején, addig bizony a közönség maga tartja életben és hizlalja egyre nagyobbra és gátlástalanabbra a kamut termelő médiadaganatot.

Bármely pénznemben számolva, milliárdokat hoznak a konyhára az életmódváltó tanácsok, az egészséges életet propagáló kezdeményezések, a táplálkozási itinerek. Az emberek fizikai egészségük megőrzésére az utolsó fillérüket is odaadnánk. De ezzel párhuzamosan meg kellene erősíteni a végtelenül legyengített szellemi immunrendszerünket is, s nem beengedni mindenféle mérgező mocskot az elménkbe. Ez pedig szintén életmódváltással érhető el, amit úgy hívnak: tájékozódás, mérlegelés, gondolkodás, véleménykialakítás. Szigorúan egyénre szabottan.  

(Nyitókép: The Blair Witch Project)

Vona-Szabó KrisztaVona-Szabó Kriszta

Hozzászólások