Még nem vagyok házas, de párkapcsolatban élek, és folyamatosan tapasztalom, mennyire nehéz közös minőségi időt találni. Mivel mindketten dolgozunk, sok kötelezettségünk van, nyelvet tanulunk, én pedig még iskolába is járok, ezért gyakran le kell mondanunk a közös programokról. Az elmúlt egy hónapban például nem tudtunk két órát úgy együtt tölteni, hogy tényleg csak egymásra koncentráljunk. És még nincs is gyerekünk. Arról pedig ne is beszéljünk, hogy mennyi stressz ér minket nap mint nap, és ezt nem mindig tudjuk az otthonunkon kívül hagyni. Meggyőződésem, hogy ez a mai felgyorsult, teljesítményközpontú világ a válások nagy számának egyik oka. Ezért rendkívül fontos, hogy tudatosan ápoljuk kapcsolatainkat. A One Determined Life szerzője egyik írásában arról mesélt, hogy tinédzserként egy házas nő mondta neki, hogy soha nem töltenek együtt időt és soha nem látják egymást. A szerző akkoriban éppen randizgatott egy fiúval, nem értette, hogyan történhet meg ez. Aztán később, tízéves házasságában ő is ugyanezt tapasztalta: „Egy idő után olyanok voltunk, mintha csak lakótársak lennénk.”
W. Bradford Wilcox és Jeffrey Dew, párkapcsolati szakemberek szerint, azok a párok, akik hetente legalább egyszer minőségi időt töltenek el együtt, három és félszer nagyobb valószínűséggel boldogabbak kapcsolatukban. A minőségi idő többféle módon erősítheti a kapcsolatot.
A cikk szerzője is arra jött rá házassága során, hogy nem az idő mennyisége a fontos, sokkal lényegesebb a minősége. „Néha a férjemmel nem megyünk sehova, csak ülünk a konyhaasztalnál és egy csésze tea mellett beszélgetünk. Ezek az alkalmak nagyon különlegesek tudnak lenni, mert ilyenkor igazán egymásra figyelünk”.
A szerző összegyűjtötte négy módját annak, hogyan fordíthatunk több időt házasságunkra, párkapcsolatunkra:
1. Tervezés
Le kell ülni és megbeszélni, hogy milyen napokon tudunk egy kis minőségi időt tölteni a párunkkal. Természetes, hogy mindkét félnek megvan a saját kis élete is, de jobb, ha nem bízzuk a véletlenre a közös programokat.
2. Időzítés
Fontos, hogy minden nap fordítsunk időt egymásra. Ez lehet akár az ebédszünetben egy telefon, egy kis üzenet, de jelezzük, hogy gondolunk a másikra.
3. Állapítsuk meg, mi az első!
A szerző arról ír, hogy amikor gyermekük egyéves lett, férje beiratkozott egy iskolába, ráadásul lelkes tanuló volt. A férfi azonban mindig figyelt arra, hogy a családjával vacsorázzon, játsszon egy picit a gyermekével és kettesben is beszélgessen a feleségével.
4. Mondjunk nemet!
A házasságunknak, a kapcsolatunknak a prioritási lista elején kell helyet foglalnia. Ha túl elfoglaltak vagyunk, akkor érdemes átgondolni az életünket és szelektálni a programok közül, hogy jusson idő a társunkra is.