Ismerős a szitu? Ha ezeket tapasztalod a kapcsolatodban, bizony nárcisztikus személlyel élsz együtt!

nov. 3., 2016

Ismerős a szitu? Ha ezeket tapasztalod a kapcsolatodban, bizony nárcisztikus személlyel élsz együtt!

A relrules.com szerzője összeszedett 9 olyan jellemzőt, melyek arra utalnak, hogy nárcisztikus személyiséggel hozott össze a sors. Narkisszosz, görög mitológiai ifjú, akinek születésekor megjósolták, hogy csak akkor érheti meg az öregkort, ha nem ismeri meg önmagát. Narkisszoszba sok nimfa beleszeretett, de ő mindegyiküket kikosarazta. Egyikük azonban nem törődött bele az elutasításba, s panaszt tett a bosszú istennőjénél. Nemeszisz, a bosszú istennője „elintézte”, hogy Narkisszosz egy vadászat alkalmával megszomjazzon, s a folyó vizének tükrében megpillantsa önmagát. Narkisszosz azon nyomban beleszeretett a saját arcmásába, de képtelen volt magához ölelni önnönmagát. Így ugyanazt a gyötrődést élte át, mint a nimfák, akiket elutasított. Másnap reggelre a folyóhoz siető nimfák Narkisszosz helyén néhány sárga virágot, nárciszt találtak. Narkisszosz alakja azóta is az önimádat jelképe.

Állítólag tanulmányok is foglalkoztak a jelenséggel, mely szerint a 20-as évei végére minden tizedik ember kapcsolatba kerül nárcisztikus személlyel; olyasvalakivel, aki önnön fontosságát másoké fölé helyezi, folyamatos figyelmet igényel, ugyanakkor empátiája meglehetősen alacsony a többiek felé. Kis túlzással azt mondhatjuk, a nárcisztikus személy mások félelméből él, mások energiacsápjaira csatlakozik, folyamatosan lenyom másokat a saját boldogulása érdekében. Képtelen belátni, hogy az igazi erő a világban a szeretet: az önszeretet és az odaadás, hogy cserébe ugyanazt kaphassa az ember, amit ő tett bele a közösbe.

Ha nárcisztikus emberrel élsz együtt, bizony fájdalmas és szívszorító kapcsolatban van részed. Ha eddig még nem tudtad értelmezni, mi is lehet a baj, íme 9 jel, amelyek egyértelművé teszik, hogy bizony a partnered önimádó. (Ami betegség, kezelésre szorul, nem direkt csinálja, de ettől a párjának még nem könnyebb.)

1. Azt hajtogatja, hogy őrült vagy (és sokszor meg is győz erről)

A nárcisztikus ember hihetetlenül meggyőzően érvel, precízen sorolja a gyengeségeidet, hiányosságaidat. Ez a pszichológiai hadviselés egyik formája. Képes benned folyamatos bűntudatot és kisebbségi komplexust ébreszteni. Hihetetlenül kifinomultan, ugyanakkor módszeresen rombolja az önbizalmadat.

2. Folyamatosan a labilis lelkiállapotodról és belső küzdelmeidről beszél

Mindannyian küzdünk önmagunkkal. Mindannyian bizonytalanok vagyunk sokszor, de folyamatosan dolgozunk ezek leküzdésén. Ha a partnered nárcisztikus személyiség, ezeket a gyengeségeidet (melyek benne ugyanúgy megvannak, sőt) folyamatosan elemezni próbálja, állandóan az orrod alá dörgöli, ezzel állandó stresszfaktort generál benned.

3. Mindenért téged okol

A nárcisztikus személy képtelen elfogadni, hogy a saját életét többé-kevésbé mindenki maga alakítja, irányítja. Ehelyett ő folyamatosan másokat vagy a körülményeket okolja a maga kudarcaiért. S mivel te állsz hozzá a legközelebb, minden baj forrásának téged tekint. Még akkor is, ha szeret.

4. A kapcsolat kezdete maga a tündérmese…

Egy nárcisztikus partner először a lehető legjobb arcát mutatja. Fürdet a figyelemben és a szerelemben, nem győzi hangsúlyozni, milyen értékes és különleges vagy.

5. …aztán jön a hidegzuhany…

Amint „körön belül” került nálad, érzi a szereteted és a bizalmad, hamarosan megváltozik a viselkedése. Elkezd lenyomni téged, megkérdőjelezi a döntéseid helyességét, önnön sebezhetőségét lélektani hadviselés mögé rejti, s hamarosan felszínre tör valódi, önző énje.

Caravaggio híres festménye Narcissusról vagy Narkisszoszról

6. Abban a percben, hogy „lelepleződött” előtted, ő is elveszti az érdeklődését

Észre fogod venni, abban a pillanatban, amikor eldöntöd, hogy nem táplálod tovább az egoját, nem hódolsz be az akaratának, s elkezdesz kiállni a saját véleményed mellett (amelyet továbbra is merő ostobaságnak titulál), ő is elveszti az érdeklődését irántad, s újabb áldozat után néz.

7. Nyomorultul érzed magad, miután szakítottál vele

A nárcisztikus személyek az elején meglehetősen lehengerlőek (lsd. fentebb), az érzelmi libikókával, amire felültetnek, képesek függő viszonyba kényszeríteni téged. Egyfajta Stockholm-szindrómaként elkezd hiányozni az a zaklatott, kiszámíthatatlan, folyamatosan bántó életmód, amelybe a „sérült” párod mellett kényszerültél. Szomorú, de ez van.

8. Könnyen átveheted a viselkedésmintáit

Ha nem vagy elég szuverén és magabiztos, előfordulhat, hogy a nárcisztikus párod viselkedése igazodási mintává válik számodra is, s olyan attitűdöt alakítasz ki – tudat alatt, hogy ne légy többé áldozat – mely nagyon hasonlít arra, amit hosszú ideig elszenvedtél.

9. Hitelesen alakítja a sérültet, de egyáltalán nem nyitott a gyógyulásra

A nárcisztikus személy világosabb pillanataiban elismeri, hogy segítségre szorul, mert a viselkedése, „despotizmusa” nem normális. Ám amikor arra kerülne a sor, hogy segítséget kérj a számára, minden gesztust visszautasít, hárít, „majd ő elintézi”.

Soha nem fogja elintézni, soha nem fog segítséget kérni, éppen a fent felsorolt, mindig mást hibáztató életfelfogása miatt. Amit te tehetsz, ha ilyen élethelyzetbe kényszerít valaki: minden körülmények között próbáld megőrizni lelki-szellemi integritásodat és tartásodat!     

(Inspiráció: relrules.com) 

  

Vona-Szabó KrisztaVona-Szabó Kriszta

Hozzászólások