Az alábbi gyűjtést a totallythebomb oldalán találtuk. A felsorolás apropóját az adta, hogy Amerikában tegnap ért véget az az ismeretterjesztő hét, melyen az alkohol és a drogok okozta veszélyekre hívja fel a lakosság figyelmét egy prevenciós intézet.
Mi, felnőttek főleg az alkohol veszélyeinek vagyunk kitéve. Kevésbé valószínű, hogy egy gondokkal, anyagi nehézségekkel küzdő, középkorú családfő egyszer csak kokózni kezd bánatában. Ám a féldecis vegyigyümis ampullák, vagy a kőbányai világos könnyen rendszeres búfelejtővé válhatnak.
Gyermekeink, a virtuskodó életkorba (egyre korábban) lépő tinédzserek azonban szeretnek kipróbálni mindent, ami tiltott: cigit, alkoholt, könnyű- és kemény drogokat is.
Lehetünk akármilyen figyelmes szülők, beszélgethetünk akármennyit a gyermekeinkkel, a kamasz lelemény nagyon könnyen kijátszhatja az éberségünket, s bizony egy krízisállapot kellős közepén találhatjuk magunkat.
Én a magam részéről nem osztom azt a liberális véleményt, mely szerint a könnyű drogokra nem lehet rászokni, s ha a marihuánát tiltólistára tesszük, akkor tegyük mellé a kannás bort is. Ugyanakkor azzal is tisztában vagyok, hogy nem egy füves cigi elszívása indít el senkit a lassú önmegsemmisítés lejtőjén, hisz a függőség kialakulása elsősorban jellem kérdése. A kulcsszó a miért, s a mértékegység a sok.
Ha egy labilis lelkiállapotban kezd el valaki tudatmódosító szereket használni – legyen az alkohol vagy drog -, szinte biztos, hogy rászokik. Hisz a bódító anyag kiszakítja a valóságból, ideig-óráig boldoggá teszi, ezért újra és újra a „könnyebb utat” választja, hogy elviselhetővé tegye a mindennapokat. A kamasz lélek hajlamos minden nap „összeomlani”, a hormonok játéka könnyen csábíthat egy kis mesterséges boldogságra. Nem véletlen tehát, hogy az amerikaiak is a tinédzserek felvilágosítását helyezték a fókuszba.
Nézzük azokat a tényeket, melyeket az amerikaiak szerint az alkoholról és a drogokról a tinédzsereknek tudniuk kell!
Az alkoholról:
- Az alkohol hatással van a még alakuló tinédzser agy fejlődésére, s a rövid távú, ám rendszeres (pl. a hétvégi) italozás hatására megnő a balesetek, a szexuális támadások (és áldozattá válás) száma, valamint nő a rák kialakulásának kockázata is. Az Egyesült Államokban évente több mint 4000 fiatalkorú haláláért okolható közvetlenül az alkohol.
- A felmérések szerint a fiatalkorúak által elkövetett szexuális támadások leggyakoribb oka az ittas állapot.
- A rendszeres alkoholfogyasztás növeli a száj-, nyelőcső-, garat-, gége-, máj- és mellrák kialakulásának esélyét.
A vényköteles gyógyszerekről:
- 2014-ben 19 000 ember halt meg Amerikában a vényköteles fájdalomcsillapítók túladagolása miatt; ez a szám háromszor magasabb, mint a 2001-es adatok.
- Az ópiát tartalmú fájdalomcsillapítók, mint az OxyContin és a kodein levertséget, gyomorbántalmakat és székrekedést okozhatnak. Nagy dózisban használva pedig légzési nehézségekkel és akár halállal is számolnia kell annak, aki ezektől a szerektől vár bódulást.
- A marihuána és az alkohol után a vényköteles gyógyszereket használják a leggyakrabban a tizenévesek Amerikában.
A nikotinról, dohányról és az E-cigiről:
- Naponta 3200, 18 évesnél fiatalabb ember szívja el élete első cigarettáját Amerikában. Becslések szerint minden egyes nap 2100 kocabagósból válik rendszeres dohányos.
- Egy átlagos dohányos 10 szippantással szív el egy cigarettát öt perc alatt. Ha naponta egy 25 db-os csomagot „fogyaszt” el, akkor 250 adag nikotin kerül a szervezetébe.
A marihuánáról:
- Egy közelmúltban készített amerikai tanulmány szerint – melynek elkészítéséhez 13 és 38 év közötti embereket kérdeztek -, akik rendszeres marihuána fogyasztók voltak tinédzser korukban, átlagosan 8 ponttal gyengébb IQ-tesztet produkáltak azoknál, akik soha nem éltek ezzel a tudatmódosítóval. Ez még akkor is így volt, ha a korábbi használók a felnőtt korba lépve felhagytak a füvezéssel.
- A marihuána a leggyakrabban használt illegális drog az USA-ban, mind a kamaszok, mind a felnőttek körében. Egyre hangosabb vélemények szerint a marihuána ártalmatlan örömforrás, éppen ezért egyre több szervezet kardoskodik a legalizálása mellett. A tinik legtöbbje úgy vélekedik, a fű nem lehet káros, hiszen „természetes” anyag. De a dohány, a kokain és a heroin is növényi alapú!
- Egy 2011-es riport szerint a rendszeresen marihuánát fogyasztó, végzős középiskolások kétszer gyakrabban követnek el közlekedési szabálysértés, és 65%-kal gyakrabban okoznak balesetet azoknál, akik nem használnak füvet.
Hazánkban dr. Zacher Gábor toxikológus road showzik szerte az országban, s mesél szórakoztató stílusban mindennapi függőségeinkről. Az ismert szakember szerint mindannyian függünk valamitől, egyszerűbben fogalmazva: tízmillió függő országa vagyunk.
Számokban, hogy ne csak Amerikát idézzük (Zacher Gábor előadása alapján):
- Évente 14 liter tiszta szeszt fogyasztunk fejenként
- Naponta 5 és fél órán keresztül nézzük a tévét
- Fejenként 35 altató- és nyugtató tablettát fogyasztunk évente
- 100.000 ember hashajtófüggő Magyarországon
- Hétvégenként 350 ezren fogyasztanak drogokat
- Évente átlagosan 4,5 alkalommal fogyasztunk kábítószert
- 20.000 drogfüggő van az országban, ebből 6-7 ezer az intravénás droghasználók száma, 10.000 marihuána-függő
- 800.000 alkoholista van az országban
De szenvedünk internet (ezen belül Facebook-) függőségben is, vannak evésfüggők, munkaalkoholisták és olyanok is, akik az edzésben nem ismerik a mértéket.
A fenti – akár amerikai, akár hazai - tények önmagukban természetesen egyetlen tinédzsert sem rettentenek el attól, hogy irgalmatlanul berúgjon a pizsamapartin, vagy elszívja az első füves cigijét az apjától elkötött autó anyósülésén. Folyamatosan beszélgetni kell a gyermekeinkkel, mindig a rendelkezésükre állni, ha közlendőjük van, hogy élő bizalmi kapcsolat legyen szülő és gyerek között. A kíváncsiságukat úgysem tudjuk kordában tartani, de nem mindegy, mekkora „kárral” ússzuk meg a kamaszkort. Fontos, ne ítélkezzünk, ne forduljunk el, ha „megtörtént a baj”. Soha ne felejtsük el, mi is voltunk rettenetes kamaszok! Függőségekkel, vagy azok nélkül…
(Inspiráció: totallythebomb.com)