Mindig szerettem olvasgatni a régiek bölcsességeit, jó tanácsokat, egykori recepteket. A minap férjem rendelt egy csomag könyvet az Attraktor Kiadótól, s a csomagban, nagy meglepetésemre nekem is lapult két kötetecske. (Ezúton is köszönöm a csomagolók kedvességét!) Egy receptgyűjtemény és egy 18. századi háziasszonyi fortélyokat tartalmazó füzet.
Nagy érdeklődéssel „vetettem rá magam” a fortélyokra. Nem csalódtam. A háziasszonyoknak szóló okosságok közt vannak szépségápolási tanácsok, receptek, s természetesen a betegségek ellen is szolgálnak ötletekkel. Persze a babonaság, a hit és ráolvasás mellett igazán hajmeresztő „okosságokat” is találunk pl. fej- vagy fogfájásra. Mindenképpen szórakoztató olvasmány, s csak azt sajnálom, nincs mellékelve egy olyan kis paksaméta, melyben az egyes javaslatok gyakorlati eredményét összegezték volna eleink.
Nézzünk néhány fortélyt!
Szépségápolás:
1. Szeplő ellen
A korabeli hölgyek valószínűleg nem szerették a szeplőiket, mert igen komoly főzetet javasoltak a kis pöttyök eltüntetésére. Bodzavirágot és babvirágot egyenlő arányban kecsketejjel nyakon kellett önteni, egy éjszakán át állni hagyni, másnap pedig felforralni és visszahűteni. A kihűlt tejes főzethez bablisztet elegyíteni, míg közepes sűrűségű tésztát nem kaptak. Ezt a nokedlitészta állagú anyagot kenték az arcukra, s ha megszáradt, ledörzsölték. Addig javasolták a kúra folytatását, amíg a szeplők el nem tűntek.
2. Házi parfüm és illatosító
Közönséges kerti rózsa leveleit össze kell törni, egy palackba szórni, s tiszta égettborral, azaz konyakkal nyakon önteni. A gondosan ledugaszolt párlat legalább egy évig friss maradt, s mind hölgyek, mind a lakás helyiségeinek illatosítására remek esszenciának bizonyult. Valószínűleg iszákos férjek kettő az egyben érzéssel tekintettek asszonykáikra: a hamvas rózsa és a délutáni konyak egyaránt hívogatott a fül mögött és a nyakszirten.
3. Fogtisztító por
Ha az előző parfüm a konyak miatt igen drága mulatságnak tűnt, a fogtisztítás eme módja még a mai világban is luxusnak számítana. Két lat (kb. 5 dkg) koncot, azaz állat combhúst ropogósra kell sütni, sőt megégetni, majd porrá zúzni. Ugyanannyi ropogósra pirított kenyérhéjjal szintén így eljárni. Megtört zsályalevéllel, negyed-negyed lat timsóval és konyhasóval vegyíteni, majd egy korallgyöngyöt (nyaklánc alkotóeleme) is hozzáporítva kell befejezni a fogtisztításra használandó mixet.
Betegségekre, bajokra:
A különböző kórságokra, nyavalyákra igen változatos – és hajmeresztő – gyógymódokat javasoltak az 1700-as években. Mit nekik orvos meg tinktúrák. Csontőrlemény, gyökerek, meleg víz, na meg a Jóisten.
1. Sárgaságra
Egy frissen kiégetett téglát fel kell melegíteni, rá kell pisilni, majd levetkőzni meztelenre, a téglára ülni, s egy lepedővel alaposan betekergetni a sárgaságban szenvedőt. A saját pisi gőzében párásodás a sárgaságot is lehúzta a betegről. (Bizonyíték nincs rá…)
2. Fogfájás ellen
Több jó tanács is van.
Ha a betegnek bal oldalon fáj valamelyik foga, akkor a jobb fülébe, ha a jobb oldalon, akkor a bal fülébe kell jófajta pálinkából löttyinteni, majd ráfektetni a fájós oldalára. Hamarosan elmúlik a fájdalom.
Egy kőrisbogarat két ujjal össze kell morzsolni, s a bogármartalékával bekenni a fájós fogat. Garantáltan elmúlik a sajgás.
Egy lófogat porrá kell őrölni, s pislákoló tűzbe vetni. A füst fölé hajolva napjában négyszer kell kezelni a fájós fogat.
3. Torokfájás ellen
Farkascsontot kell szerezni valahonnan. A kenyér mellé a kemencébe tenni, megégetni, s olyan finomra zúzni, mint a lisztet. A „farkascsontliszthez” megtört csombort, gyömbért, izsópot, timsót keverni, s egy edényből reggel-este óvatosan a beteg torkába fújni egy adagot. Elűzi a torok ördögét.
4. Szembetegségre
Útifüvet, majorannát, fehércukrot, árvacsalánt, lósóskát összetörve elvegyíteni, s a dohány közé keverve tubákként szívni. Megjavul a szem. Állítólag.
Ahogy idősödöm, s leszek egyre tapasztaltabb, igyekszem keresni az alternatív megoldásokat egy-egy betegségre, próbálok nem rögtön gyógyszerhez nyúlni. Tisztában vagyok azzal, hogy a testi bajok tekintélyes része a lélekből indul ki, így a gócot először a feldolgozatlan traumáink, feszültségeink között kell keresnünk. De annyira azért nem vagyok „alternatív”, hogy farkascsonttal vagy lófoggal enyhítsem a fogfájást. Van, amikor igenis jót tesz egy Algopyrin.
(Inspiráció: Háziasszonyi fortélyok a 18. században, Attraktor Kiadó, Máriabesnyő, 2013.)