Melyik vagy: biztonsági játékos, vagy költekező hedonista?

nov. 19., 2016

Melyik vagy: biztonsági játékos, vagy költekező hedonista?

Néhány héttel ezelőtt volt egy CIKKEM a pénzhez való viszonyunkról és arról, hogyan vonzhatjuk magunkhoz a bőség energiáját. Most ezt a témát szeretném kicsit továbbgondolni, mert úgy érzem, bőven van még benne boncolgatnivaló! Induljunk ki abból, hogy az emberek nagy többsége havonta kapja a munkabérét. Persze van olyan is, aki rendszertelenül vagy alkalmanként kap, esetleg hetente vagy naponta jut pénzösszeghez. Gondold át, mi történik, amikor megkapod ezt a pénzt!

Azonnal befizeted a kötelező befizetnivalókat és tartalékolsz, spórolsz, számolgatsz, költségvetést írsz, vagy éppen ellenkezőleg, tologatod a kötelezőket és a fenekére versz a pénznek, hedonista módon, gyorsan és számolatlanul költöd? Panaszkodsz az anyagi helyzetedet illetően, vagy büszkén vállalod, esetleg szemérmesen hallgatsz róla? Küszködést, áldozatot jelentenek számodra az anyagiak, vagy boldogságot, kiegyensúlyozottságot? A pénz boldogít, vagy pedig azok a javak és élmények, amiket megvásárolsz rajta? Ha ez utóbbi, akkor inkább élményeket, vagy javakat gyűjtesz? És hogy állsz a beosztással? Rendszeresen megcsúszol a hó végére a költségeiddel vagy kényelmesen megélsz a következő fizetésig? Addig nyújtózol, ameddig a takaród ér, vagy veszel hitelre egy másik takarót?

Az a helyzet, hogy a pénzenergia szeret áramolni, de azért jobb, ha nem sodrod magad olyan helyzetbe, hogy hó végén számolgatni kelljen a forintokat. Jó, ha félre tudsz tenni néhány ezer forintot, egy váratlan kiadásra, ne adj’ Isten, gyógyszerre. Éppen ezért kezeld a pénzt kellő lazasággal, de tudatosan. Akár papíron, akár számítógépen, akár mobilos alkalmazáson keresztül, az lényegében mindegy, de jó, ha vezetsz költségvetést. Gyűjtsd a vásárlásaid során kapott blokkokat, bizonylatokat, így látod, hol folyik el a pénz, hol tudsz spórolni valamennyit. Azt is lehet, hogy havonta lekötsz egy bizonyos összeget a bankodban, vagy odaadod egy nagyon megbízható embernek, hogy őrizze meg neked pár hónapon át. Jól fog jönni, amikor egyben megkapod és vehetsz magadnak belőle valami nagyobb ajándékot! 

Én is elhatároztam pár éve, hogy tudatosabban kezelem a pénzt, nem hagyom elfolyni, jobban odafigyelek a költéseimre. És sikerült, különösen a költségvetés írása volt nagyon nagy segítség ebben. És míg korábban könnyen kifutottam a pénzből és gyakran kellett családi segítségért folyamodnom, mostanában már előfordul, hogy én segítek másoknak. Mert bár még nincs sokkal több pénzem, ellenben a kiadásaim nőttek, mégis sokat spórolok okos vásárlásokkal, tudatosabb költésekkel, megfontoltabb döntésekkel. Tehát elmondhatom, hogy ha nem is mindig könnyű, de lehetséges egy olyan embernek is fejlődni, aki alapvetően nem hozta otthonról az okos pénzbeosztás tudományát. Anyukám mindig hamar a pénz fenekére vert, aztán nyeltük az éhkoppot egész hónapban, én ezt a rossz mintát láttam otthon. A barátnőmék szigorú beosztással éltek, így ő sokkal inkább képes arra, hogy spóroljon és meghúzza a nadrágszíjat, ha kell. Sokat tanultam tőle, de úgy érzem, én is hatással voltam arra, hogy ő kicsit lazábban kezelje a pénzt. Mert ő megtanította nekem, hogy a pénz a biztonság egyik formája (ha nem is az egyetlen), én pedig megtanítottam neki, hogy nem a pénz boldogít, hanem amit veszünk rajta.

Úgy érzem, manapság nehezen találjuk az arany középutat. Pénz, kapcsolatok, munka, család, saját magunkkal való kapcsolat - hajlamosak vagyunk végletekbe esni, ahelyett, hogy okosan lavíroznánk, egyensúlyoznánk. Pedig lehetséges. A pénzzel is és bármi mással is. Csak ügyesen!

Zigó JuditZigó Judit

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások