Magyarországon először készült olyan kutatás, amely megmutatja, hogy a különböző régiókban és városokban mennyire érzik magukat boldognak az emberek, és ez milyen összefüggésben van az életkorral, a családi állapottal vagy éppen az iskolázottsággal.
A kutatás egyik célja az volt, hogy láthatóvá váljon, melyek azok a térségek, ahol boldogabbak vagy kevésbé boldogok az emberek, hogy aztán célzott kezdeményezésekkel lehessen segíteni ott, ahol erre a legnagyobb szükség van – emelte ki Bagdi Bella személyiségfejlesztő tréner, a Jobb Veled a Világ Alapítvány elnöke, a kutatás kezdeményezője a program budapesti sajtótájékoztatóján korábban.
Oláh Attila, az ELTE Pozitív Pszichológia Laboratóriumának vezetője, a felmérés szakmai irányítója elmondta, hogy a kutatással ki akarták deríteni, milyen széles skálán mozog a magyar lakosság boldogságszintje és ez milyen összefüggésben van a demográfiai és a pszichológiai tényezőkkel.
Elmondta, hogy a kutatásban részt vevő nők mindenhol boldogabbnak vallották magukat, de az is látszik, hogy minél kisebb egy település, annál derűsebben látják a világot a lakói, illetve, hogy a magyarok 12,3 százaléka sorolható azok közé, akik a mentális egészség csúcsán vannak. Boldogabbak a diplomások, a nyugat-magyarországiak, illetve azok, akik hatékonyan kezelik a stresszhelyzeteket és az átlagosnál jobb képességekkel rendelkeznek a boldogságteremtés és a boldogság fenntartása terén.
A párkapcsolatban élőknek is több öröm jut az életben, a legboldogabbak pedig egyértelműen a nagycsaládosok; minél több gyerek van egy családban, annál elégedettebbek az életükkel.
Azonban nem szabad elkeseredni, a boldogság ugyanis tanulható. A könyvesboltokban kapható egy kártyacsomag, amely 52 tippet ad a jókedvünk fejlesztésére. Ezek közül válogattunk néhányat.
1. Harcolj egy jó ügyért!
Jót tesz a világnak és Neked is ha harcba szállsz egy fontos ügyért. Állj ki bátran a meggyőződésedért és élvezd az ezzel járó felszabadultságot!
2. Gyakorold a pozitív nyelvet!
A kommunikáció meghatározza a mindennapjainkat. Kezdj el tanulni egy igazán hasznos új nyelvet, ami kísértetiesen hasonlít az anyanyelvedhez, de tartalmában mégis sokkal pozitívabb. A negatív kifejezéseket cseréld előremutató gondolatokra.
3. Ügyelj a testbeszédre!
Testtartásod, légzésed, mozdulataid elárulják érzelmi állapotodat. Húzd ki magad, emeld fel a fejed, a vállad lazítsd el és ügyelj az egyenletes légzésre!
4. Ötletelj bátran!
A kreativitás a boldogság egyik kulcsa. A munkádban és a magánéletedben egyaránt próbálj meg új dolgokat felfedezni, létrehozni! Érezd azt, hogy alkottál valamit.
5. A rossz hangulat sem tart örökké
A napi stressz és rossz közérzetünk miatt gyakran nem látunk túl saját bajainkon és szomorúságunkon. Ha ilyen helyzetben vagy, gondolj arra, hogy minden érzelmi állapot átmeneti, elmúlik egyszer.