Wagner és a happy end

jún. 28., 2016

Wagner és a happy end

2006 óta rendezik meg a Budapesti Wagner-napokat a MŰVÉSZETEK PALOTÁJÁBAN. Azóta a „Duna-parti Bayreuth” a teljes wagneri kánont, vagyis a szerző életében a bayreuthi Zöld dombon bemutatott mind a tíz operát színre vitte a legkiválóbb Wagner-énekesekkel. 

A budapesti Wagner-fesztivál a szerző akarata, illetve a wagneri örökség szerint négy egymást követő napon előadott A nibelung gyűrűje. Azonban a gigantikus Ring mellett a budapesti szervezők minden évben bemutatnak egy-egy másik, a halhatatlanságnak ajánlott Wagner-zenedrámát is. Idén A nürnbergi mesterdalnokok került műsorra. A fantasztikus előadás a kiváló szereposztásnak is köszönhetően kimagasló élményt nyújtott. Azért erről írok, mert a tetralógia nyilván minden évben bemutatásra kerül.

A mesterdal, a francia trubadúrköltészet által ihletett, középkori német költészet sajátos polgári terméke. Ennek állított emléket Wagner zseniálisan megkomponált művével. A nürnbergi mesterdalnokok cselekménye egyszerű, ennek ellenére izgalmas.

Walter von Stolzing, egy régi nemesi családból származó férfiú a számára sokkal vonzóbb polgári világba, Nürnbergbe költözik. A gazdag aranyműves, Veit Pogner házában kap szállást, de gyakorlatilag azonnal beleszeret házigazdája lányába, a szépséges Évába. Azonban csak akkor nyerheti el a lány kezét, ha megnyeri a mesterdalnokok versenyét. Persze van rivális, de a vége természetesen happy end. 

Ha kedvet kaptál vagy esetleg szereted Wagnert, akkor már most érdemes figyelni a 2017. évi előadásokat, mert a nemzetközi sikereket is elkönyvelő tetralógiára nem egyszerű jegyet venni. A következő évben a Ringen kívül a Parsifal, illetve a Rienzi kerül bemutatásra.

Béres FerencBéres Ferenc

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások