Zöldterápia a hatékony munkavégzésért! Stresszes irodistáknak kötelező!

márc. 10., 2016

Zöldterápia a hatékony munkavégzésért! Stresszes irodistáknak kötelező!

Néhány hete megfogadtam, hogy nemcsak „elrohanom” a napjaimat, hanem megfigyelek embereket, tárgyakat, tetteket, reakciókat, helyszíneket. Élményeket gyűjtök és informálódom. Mindig csak szaladtam A-ból B-be, az unalomig ismétlődött minden nap. Történt egyszer, hogy egy hatalmas irodaépület előcsarnokában kellett várakoznom a vendégeknek kijelölt helyen. Pihe-puha kanapék, vízautomata, dísznövények s persze wifi.

Levettem a kabátom, lehuppantam a „döglődőre”, töltöttem egy pohár vizet. Eszembe jutott korábbi fogadalmam, s a telefonom nyomkodása helyett szemlélődni kezdtem.

Megpihentem, ellazultam, közben azt vettem észre, hogy jól érzem magam ott és akkor, hiába várattak az illendőnél jóval hosszabb ideig. Feltűnt, hogy az aulában rengeteg növény van, nemcsak a pihenőben.

Otthonos légkört teremtettek a zölddel, a rideg irodaérzésnek nyoma sem volt.

Areca pálma, az oxigéngyár

Foglalkoztatni kezdett a „belül is zöld” téma, így felkerestem Baranyi Rita építészt, aki szakemberként elmagyarázta a növények irodába telepítésének hasznosságát.

"Az élőnövények belsőépítészeti megjelenése a munkahelyeken egy aránylag új kérdéskör, ami a tervező szakembereket foglalkoztatja. A technológiai fejlődés felgyorsulásával az irodabelsők a 20. század közepe táján nyerték el a mai arcukat. Az irodabelsők atyjainak számító első felhőkarcolók - az erős acélszerkezetek - kifejlesztése ugyanis ekkor tette először lehetővé, hogy nagy, egybefüggő tereket hozhassunk létre, nehéz teherhordó falazatok nélkül. A vizuális térelhatárolás problematikája itt már megkövetelte a növények megjelenését, hiszen a hatalmas közös légtérben meg kellett teremteni a munkavégzéshez szükséges nyugalmasabb zugokat a dolgozóknak" – mondja Baranyi Rita.

"A szerkezeti tényezők közül még nagyobb szerepet játszik az üveghomlokzat és ezzel a nyáron könnyen felmelegedő, nehezen szellőztethető tér is. A növények számának növelésével a levegőt fel tudjuk frissíteni, hiszen természetes oxigénforrásként és páraszint kiegyenlítőként is remekül funkcionálnak. A növénytelepítésnek azonban nem csak funkcionális, de komoly pszichológiai szerepe is van. A gondoskodást, törődést igénylő növények az otthon meleg érzését sugallják, ezáltal a munkakörnyezetünket is sokkal kellemesebbé varázsolják. A természetközeliség pedig nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá tesz bennünket, ami munkánk során igen pozitív hatást gyakorol a közérzetünkre. A növények közelében ráadásul csökkenhet a fejfájás, enyhülhet a szemgyulladás és légúti problémák is hamarabb gyógyulnak, az állandó oxigéncsere pedig nagyon jó hatással van az agyi folyamatokra" – magyarázza az építész.

A három leginkább hatékony növény belsőépítészeti-élettani célra:

1. Areca pálma: rengeteg oxigént termel, párássá teszi a levegőt és kiszűri a szennyező anyagok nagy részét.

2. Anyósnyelv: éjszaka termeli az oxigén nagy részét, a legalkalmasabb a benzol és formaldehid megkötésére az új épületek felhúzásakor.

3. Szobai futóka: illékony szerves vegyületek eltávolítására alkalmas.

Vegyük hát magunkat körbe zölddel a hatékony munkavégzés és a testi-lelki egészség megőrzése érdekében!

 

 

Szabó JuditSzabó Judit

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások