Egyre többeket kínoz az egyik modern civilizációs betegség, a gluténérzékenység, amely hosszú ideig lappanghat, késői felismerése azonban súlyos felszívódási zavarhoz, illetve tápanyaghiányhoz vezethet.
Íme néhány jel, melynek fennállása esetén érdemes orvoshoz fordulni:
1. Bőrproblémák
A glutént sokszor összefüggésbe hozzák az aknéval, ekcémával és a dermatitis herpetiformissal is. Gluténérzékenység során a leggyakoribb bőrelváltozások a bőrpirosodás, égés, viszketés, illetve a hólyagok.
2. Kimerültség
Egyes kutatások szerint a gluténérzékenység összefüggésben áll a fáradtság érzéssel. A gyulladás ugyanis lemeríti a test energiaszükségletét.
3. Az immunrendszer rendellenes működése
A szervezet ellenőrző mechanizmusai felmondják a szolgálatot, aktiválódik az immunrendszer: a szervezetben ellenanyagok termelődnek és saját antigénekkel is kapcsolódnak - ez minden autoimmun betegség alapja. Az immunrendszer különösen a glutént lebontó enzimet, a transzglutaminázt bombázza ellenanyagokkal. Ebből adódóan a beteg képtelen lebontani a glutént, ezért szervezete számára az mérgezővé válik. Ezenkívül a vékonybélben olyan anyagok is termelődnek, amelyek nyálkahártyagyulladást okoznak. A bélbolyhok ellaposodnak, a bélnyálkahártya kisimul. Csökken a tápanyag felszívódására használható felület, a nem hasznosult tápanyagok pedig a széklettel távoznak: a szervezet így folyamatos tápanyaghiányban szenved.
4. Csökkent kognitív funkciók
5. Hirtelen súlygyarapodás
6. Fogproblémák
A tápanyag felszívódási zavarok miatt csökken a szervezetben a kalcium, ez pedig a fogak romlásához vezethet.
7. Ízületi problémák
8. Fejfájás, migrén
9. Szorongás, depresszió