A tartós házasság öt titka

jan. 25., 2017

A tartós házasság öt titka

Kopp Mária és Skrabski Árpád életük könyvét közösen írták, együtt keresték a boldogság kulcsát. Számos könyvük jelent meg a témában. Nemrégiben lányaik, Skrabski Luca és Fruzsina ismét kiadták a Boldogságkeresés útjai című művet, immár bővített kiadásban, kiegészítve eddig meg nem jelent írásokkal. Kopp Mária vallotta, hogy az egészség a test és a lélek egységében keresendő, a testi-lelki harmónia megvalósulásának legfontosabb feltétele pedig a szerető család. A pszichológus kutatásokkal bizonyította, hogy a jó házasság és a gyermek vállalása egészségvédő hatású a férfiak számára is.

Manapság azonban azt halljuk, hogy a házasságok nagy része válással végződik. Talán azért, mert nem teszünk érte? Vajon vannak praktikák, amelyekkel elkerülhető ez a fájdalmas esemény? A könyv egyik fejezetében a szerzők Gay Hendricks és Kathlyn Hendricks családterapeuták tapasztalatait osztják meg. A két szakember praxisa során összegyűjtötte a tartós házasság öt titkát:

1. Teljes elköteleződés

Sok pszichológus arról ír, hogy milyen sok kompromisszumot kötnek a párok a frigyre lépés előtt. A kompromisszum azonban nem lemondás, hanem két fél szövetsége, ami a kiteljesedésről szól, arról, hogy együtt többre jutnak, mint külön-külön. Az életközösség létrejöttének kulcsa a teljes elköteleződés.

2. Érzelmi áttetszőség

A jó kapcsolatban törekedni kell az érzelmi áttetszőségre, vagyis minden lényeges információ közlésére. A kommunikáció során mindenki felelős azért, hogy partnere az üzeneteket pontosan úgy értse, ahogy a társa gondolta. Az érzelmi áttetszőség a kreatív energiák felszabadulásával jár, ez pedig komolyan erősíti a kapcsolatot.

3. Lemondás a vádaskodásról

A párkapcsolat egyik leggyakoribb csapdája egymás vádolása, felelősségre vonása. Akit vádolnak, az védekezik, és a „legjobb védekezés a támadás” alapon ő is vádaskodni kezd. Ez az ördögi kör pedig tönkreteszi a kapcsolatot. Még senki nem javult meg felelősségre vonás eredményeként. A felelősségre vonás oka ugyanis nem a megvádolt félben, hanem a vádló személyében keresendő. Mindenkiben óriási kreatív energiakészletek lakoznak, ha ezeket elfojtják, akkor kezdi el vádolni a másikat.

4. A kreatív energiák felszabadítása

A jó kapcsolatban nem a kötelesség az első, hanem a kreativitás. Minden nap időt kell szánni a kreatív aktivitásra, amelybe nemcsak a rajz vagy az írás tartozik, hanem például egy meleg fürdő vagy különleges helyen elfogyasztott tea.

5. Egymás elismerése

Az életközösséghez a verbális és nem verbális elismerés folyamatos gyakorlása szükséges. Gordon Allport amerikai pszichológus, viselkedéskutató tanulmányaiban az állítja a fejlett személyiségről, hogy az nem szűkíti, hanem bővíti partnere életterét, lehetőségeit, erősíti önazonosságát. Ennek egyik módja a kedves pozitív megnyilvánulásainak folyamatos elismerése. 

 

Sinkovics SzilviaSinkovics Szilvia

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások