Idén augusztus 8-ra esett a túlfogyasztás napja, vagyis mostanra használta el az emberiség a Föld éves erőforrásait. Augusztus 9-től a tartalékokat éljük fel.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) magyarországi szervezetének közleménye szerint az ezredforduló óta mintegy két hónapot rövidült az az idő, amely alatt az emberiség feléli a Föld egy évre leosztott, megújulni képes erőforrásait.
Mint írják, az emberiség jelenlegi életmódjának fenntartásához 1,6 bolygóra lenne szükség.
Ha mindenki úgy élne, ahogy a magyarországi lakosság, akkor 1,7 Földre lenne szükségünk, ha azonban a luxemburgi fogyasztási ütem lenne általános, akkor 9,1 Föld sem lenne elég évente.
A Global Footprint Network 2003 óta évről évre összehasonlítja a természeti erőforrások megújuló képességét az emberiség erőforrásigényével, vagyis ökológiai lábnyomával.
A szervezet adatai szerint azért lehetséges, hogy idén már augusztus 8-ra elhasználta az emberiség a Föld éves erőforrását, mert több szén-dioxid kerül a levegőbe, mint amennyit az óceánok és erdők képesek felszívni, nagyobb léptékben halásznak, valamint gyorsabban irtják az emberek az erdőségeket, mint ahogyan azok újranőhetnének.
A túlfogyasztást előidéző faktorok közül a szén-dioxid-kibocsátás mértéke növekszik a leggyorsabban, mára ez az emberiség ökológiai lábnyomának 60 százalékát teszi ki.
Amennyiben az emberek meg akarnak felelni a mintegy kétszáz ország által tavaly decemberben aláírt párizsi klímaegyezményben foglalt céloknak, akkor a “szénlábnyomot” 2050-re fokozatosan nullához közelire kellene csökkenteni.
Ehhez azonban egy olyan új életformát kell kialakítani, amelynek szükségletei igazodnak a Föld erőforrásaihoz – idézi a közlemény Sipos Katalint, a WWF Magyarország igazgatóját.
A természetvédők határozottan figyelmeztetnek, hogy a források túlhasználata csak egy ideig lehetséges, hiszen a természeti rendszerek egy idő után károsodnak, majd összeomlanak.
Ez mutatkozik meg a már most is sok helyen tapasztalható vízhiányban, elsivatagosodásban, talajerózióban, a fajok sorozatos kihalásában és az éghajlatváltozásban is.
Néhány környezetvédő tipp a WWF-től:
1. Már egy taxizás áráért is bérelhető a kicsi, szerethető, környezetbarát elektromos autó, akár egy órára is.
2. A napelemek megtérülési ideje sokat javult az utóbbi években, mivel lényegesen olcsóbbá vált az előállításuk. A napenergia alkalmazásával akár megszabadulhatunk a villanyszámlától is, mivel előállíthatjuk teljes energiaszükségletünket, illetve rátáplálhatjuk a felesleget a hálózatra. A megújuló energiaforrások kiaknázása már elérhető Magyarországon is.
3. A megújuló energia alkalmazása a Zala megyében fekvő Nagypáliban már nem alternatív lehetőség, hanem első számú megoldás. Számos falu és település számára követendő és követhető példát mutat az önállósodás, a közösségépítés, a megújuló energia hasznosítása és a fenntartható életmód területén
4. Számítsd ki a CO2-kibocsátásod, és vizsgáld meg a kibocsátás csökkentési és semlegesítési lehetőségeidet! Egy adott szintig viszonylag könnyen és gazdaságosan lehet csökkenteni az üvegházgáz kibocsátásokat energiahatékonysági megfontolásokkal és megfelelően kiválasztott megújuló energiaforrások használatával, azonban még így is megmaradhat valamennyi kibocsátás. Itt van jelentősége a maradék kibocsátás neutralizálásának.
5. A növekvő vízfelhasználás, népességnövekedés és a klímaváltozás következtében egyre nagyobb gondot okozhat a víz és az energia hiánya, elsősorban a fejlődő országokban, de máshol is. Víztakarékosság 12 egyszerű lépésben: ezekkel a módszerekkel nem csak a vízlábnyomunkat csökkentjük, hanem pénzt és energiát is takarítunk meg.
6. A karbon lábnyomod megadja, hogy a tevékenységeiddel, mint az utazás, a lakóhelyed fenntartása, a fűtés, elektromos áramfogyasztásod, az étkezési szokásaid és még sok minden mennyi széndioxid kibocsátásához járul hozzá. A kalkulátorral ezt ki tudod számítani.
Bővebben: wwf.hu