Nem lehetne tudatosabban? Gondold végig, min tudnál változtatni az életedben!

jún. 30., 2016

Nem lehetne tudatosabban? Gondold végig, min tudnál változtatni az életedben!

Tisztában vagyok vele, hogy egy fecske nem csinál nyarat, de azt vallom, ha egy fecske legalább megpróbálja, akkor a társai követik. Nagyon szeretném, ha ez így lenne, különösképpen, ha az a fecske környezettudatos. A mi gyerekkorunkban alig foglalkoztak/foglalkoztunk a környezetvédelemmel, a tevékenység kimerült abban, hogy a szemetet a kukába kell dobni. Kivéve az almacsutkát - az almacsutkát kidobhattad az erdőszélre.

Nagyon leegyszerűsítettem a dolgot, de tulajdonképpen én csak ilyen szintű oktatásra emlékszem. Mára már előkelőbb helyre került a fontossági listán bolygónk védelme, de azt látom, hogy nem jut el az emberekhez kellőképpen a komolyságának valódi üzenete. Valószínűnek tartom, hogy az idősebb generáció tekintélyes többségének már hiába papolnánk róla, de a gyermekek oktatása és felvilágosítása elengedhetetlen lenne ezügyben. De baj van e téren is, sajnos. Vagy azért, mert a szülők sincsenek tisztában a környezettudatos élet alapszabályaival, vagy azért, mert a média kizárólag a túlbuzgó aktivisták hátborzongató tetteit mutatja be, melyek az „átlagos” fogyasztókat elborzasztják.

A világot mozgató cégóriások, politikai nagyhatalmak látszólag úgy tesznek, mintha szívügyüknek tekintenék az élhető világot, de mint a titkos társaságban lévő zsugások, úgy keverik a lapokat, hogy a saját érdekeik ne sérüljenek, legyen bármi az ára. Igazi szemfényvesztők. Mi, kispolgárok sajnos a fejünk tetején is pöröghetünk, vagy felmászhatunk a világ legmagasabb fájának legmagasabb pontjára, tiltakozva a gépóriások ellen, csak annyit érünk el vele, hogy az éjszakát biztosan a zárkában töltjük. Nem tehetünk meg tehát mindent a környezetért, de nagyon is sokat tehetünk, ha a mindennapunk részévé válik Földünk védelme, és tudatosan éljük az életünket.

Ahogy említettem, sokan nincsenek tisztában alapvető környezetvédelmi praktikákkal, így hoztam néhány tippet, hogyan legyünk mi is és gyermekeink is tudatos fogyasztók.

1. Ne vásároljunk nejlontasakot, ne használjunk alufóliát!

Rengeteg helyen vásárolható már ruhatáska, vagy kimondottan újrahasznosított, lebomló zacskó. Használjuk ezeket csomagoláshoz vagy bevásárláshoz. Kicsit drágább, mint 10 Ft, de megéri, hogy a gyermekeink és unokáink még láthassanak például bálnát.

2. Közelebbi helyekre menjünk biciklivel vagy gyalog!

Tudom, tudom, ez egy összetettebb kérdés, mert Magyarországon igencsak szűk teret kaptak a biciklisek, és a kultúrájuk is sok kívánnivalót hagy maga után, de mégis, ha pár utcára kell csak mennünk, használjuk a lábunkat, és ne a kuplungozáshoz!

3. Használjuk a lépcsőt a lift helyett!

Itt nem az extrém esetekre gondolok, mint egy törött láb, vagy egy nagy bevásárlás utáni cipekedés.

De a felfelé gyaloglás jót tesz az egészségünknek, és a lelkünknek is.

4. Használjunk mosogatógépet!

Na, ez is egy olyan téma, ami nagyon megosztó a társadalomban. Nagyanyámnak hiába mondanám, hogy mennyit segít a vízmennyiség kordában tartásában a szerkezet használata, ő csak egy lusta asszonyt látna a személyemben. A mosogatógép a nők legjobb barátja. Tudom, és nem szállok vitába  e téren. A hiperszuper gépek már a környezettudatos nőknek készültek. A legrosszabb, amit mosogatáskor tehetünk, a folyóvíz használata. Kérem, aki megteheti, ruházzon be egy ilyen „kisbarátra”.

5. Pohár víz, lavór víz, vödör víz, nem folyóvíz

Ugyanazt az elvet kövessük a fogmosáskor, a takarításkor, mint a mosogatáskor. Ne használjunk folyóvizet!

Csak rajtunk múlik!

6. Elem helyett használjunk akkumulátort!

Háztartási kisgépek, szépségápolási cikkek vásárlásakor törekedjünk az akkumulátoros fajták vásárlására, az elem és tárolása, kiiktatása nagyon környezetkárosító.

7. Gyűjtsük szelektíven a szemetet!

Ez a szlogen villog minden felületen, ha környezetvédelemről van szó. Azt hiszem, ezzel 10-ből 10 ember tisztában van.

Külön gyűjtsük a papírt, a PET palackot, műanyagot és a fémet!

8. Gyűjtsük az esővizet!

Az esővíz kiváló locsoláshoz, kerti munkálatokhoz, kerti takarításokhoz. Még dolgunk sincs vele, maximum annyi, hogy kikészítünk pár esőt felfogó vödröt vagy hordót.

9. Használjunk feldolgozott papírárut!

Ezeken a papírárukon minden esetben fel van tüntetve, hogy újrahasznosított. Nem annyira fényes, nem annyira fehér, de a célt ugyanúgy szolgálja.

10. Takarítsunk lebomló vegyszerekkel!

Ezekből is van jó néhány már, ami megtalálható a boltok polcain, legyen az drogéria vagy hipermarket, a bioboltokról nem is beszélve. Használjunk indiai mosódiót vagy mosószódát, citromlevet vagy ecetet a takarításhoz és a mosáshoz.

Csak elsőre tűnik macerásnak a tudatosra való átállás, hamar szokásrendszerré szilárdul. Higgyétek el, ha ezeket az elveket követjük, a bolygónk hálás lesz érte!

 

Szabó JuditSzabó Judit

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások