Tudtátok, hogy egyes dél-amerikai törzseknél létezik a közösségből való kizárás büntetése? Állítólag miután a kirekesztett még a reményét is elveszíti azzal kapcsolatban, hogy valaha visszakerül a közösségbe, az a minimum, hogy megbetegszik, de sok esetben meg is hal. A magány a testünkre és a lelkünkre is kihat, az idegrendszer, a hormonrendszer és az immunrendszer leromlásával járhat. Kutatások szerint nem is a karácsony a legrosszabb időszak az egyedül lévők számára, hanem az ünnepeket megelőző készülődés néhány hete, illetve az azt követő napok. Nemrég múltak el az ünnepek, de még pont ebben a fájdalmas időszakban járunk. Nagyon sokan vannak egyedül, felmérések szerint a társadalom 43 százaléka. Magányosan kedvetlennek és szomorúnak érezzük magunkat, azt gondoljuk, senki nem kíváncsi ránk, nem tartozunk senkihez, ráadásul úgy hisszük, ez már nem is fog változni.
A nem általunk választott egyedüllétnek számos oka lehet, például az önértékelés hiánya, amikor úgy véljük, unalmasak vagyunk, nem lehetünk jó társaság senki számára, vagy akkor is magányosnak érezhetjük magunkat, ha egyedül dolgozunk, egyedül élünk, vagy éppen az időbeosztásunk eltér a megszokottól, valamilyen betegségben szenvedünk stb. Számos ok létezik.
A magány nem okoz rögtön károkat. Azonban minél jobban belemerülünk, annál inkább elszokunk az emberektől, annál nehezebb „kimászni” belőle, annál súlyosabb következményekkel jár.
Ha valaki érzékeli, hogy nagyon egyedül van, tudatosítsa magában, hogy ez mennyi kárt okozhat számára és dolgozzon ki stratégiát arra, hogyan változtathat a helyzetén. Először is gondolja át, kik azok a régi ismerősei, akikkel újra szívesen felvenné a kapcsolatot, keresse meg őket, írja össze, mit csinálna szívesen, milyen területen kereshet különböző csoportokat, járjon el társaságba, rendezvényekre, különböző eseményekre.
Kényszerítsük magunkat emberek közé! A legfontosabb, hogy ne adjuk fel, mert amíg nem adjuk fel, addig van remény az újrakezdésre és arra, hogy ismét közösség vegyen minket körül! Ugyanis együtt minden könnyebb.
Sinkovics Szilvia