A kutyák kutyák, nem négylábú emberek. Mégis mindenféle emberi tulajdonsággal ruházzuk fel őket, a mi szokásainkat erőltetjük rájuk. De nem ez az igazi figyelem. Akkor gondoskodunk róluk megfelelően, ha az ő igényeiket figyelembe véve alakítjuk ki az eb-gazdi kapcsolatot. Ha kutyusunk megsérül, vagy viselkedése megváltozik, segítségre szorul. Az állatorvoson kívül azonban vannak csodálatos szakemberek, akik a kutya és a gazdi segítségére lehetnek a nehéz időkben. Ilyen Szőke Krisztina kutyamasszőr, a RELAX KUTYAMASSZÁZS tulajdonosa is.
IgenÉlet: Gyermekkorod óta az állatoknak élsz. Van saját kutyád, cicád?
Szőke Krisztina: Olyannyira így van, hogy szegény édesanyámat folyamatosan bosszantottam a rengeteg kóbor állattal, akiket hazavittem gyerekkoromban. Ő ugyanis fél a kutyáktól. Mindig volt kutyám és cicám is, egyéb más kisállatokkal kiegészítve. Jelenleg csak egy kutyusom van, egy amerikai staffordshire terrier, aki a Sony névre hallgat.
IÉ.: Kutyamasszőrként elkötelezett híve vagy a „felelős állattartásra szoktatásnak”. Mit kellene tenniük a gazdiknak ahhoz, hogy harmóniában élhessen ember és kutya?
Sz. K.: Ez egy nagyon komoly, komplex és mély kérdés. Felelős állattartó az, aki időt, energiát és pénzt nem spórolva, tudatosan él együtt kedvencével, és annak minden életjelére, jelzésére és szokásaira odafigyel. Ez utóbbi azért is oly nagyon fontos, mert amennyiben időben észrevesszük, hogy kedvencünk bágyadt, étvágytalan, megváltozott az anyagcseréje vagy épp enyhén sántít, még időben elindulhatunk vele az állatorvoshoz és elkerülhetjük a komolyabb problémákat. Fontosnak tartom, hogy kutyánk fajtájának tipikus megbetegedéseit is ismerjük, és kiemelt figyelmet fordítsunk rá, ezzel is megelőzve a későbbi kellemetlenségeket. Úgy gondolom, hogy egy kis utána járással, megfelelő szakemberek segítségével és maximális figyelemmel kedvencünk boldogan és kiegyensúlyozottan élhet velünk. Rengeteg tréner segíti a mai gazdikat abban, hogy megtalálják a kutyájuk és maguk számára a legmegfelelőbb kapcsolatépítő programot, miközben otthoni életmódtanácsokat is adnak.
IÉ.: Ha a felelős állattartás ilyen komoly szervezettséget igényel, az azt jelenti, hogy egyébként valamit rosszul csinálunk mi, gazdik. Miért nem működik az állatokkal való kapcsolattartás?
Sz. K.: Gyorsan fejlődő világunkban elfelejtettük, hogy a kutyák milyen szerepet töltenek be életünkben, és felruháztuk őket emberi tulajdonságokkal. Ez még nem is lenne baj, csupán nem tartjuk szem előtt, hogy kutyánknak mi a jó, ő mit szeretne. Nekik nem kell gardróbszekrény, millió ruhával és felszereléssel, nincs szükségük egy nagy halom játékra és különféle élelemre, valamint nem feltétlenül akarnak minket elkísérni mindenhová. Csak annyi kell, hogy kutyaként, harmóniában élhessenek gazdájuk mellett, szabályok közt, megfelelő minőségi időt eltöltve egymással. Manapság nincsenek szabályok egy kutya életében, ugyan sokat bandázhat a kutyafuttatón, de közben a gazdája beszélget vagy épp a telefonján babrál. Így nem érzékelik kutyájuk viselkedését és nem veszik észre azt sem, ha kutyusok mozgása megváltozik. Ez később komoly problémákhoz vezethet.
IÉ.: Ha megváltozik a kutya mozgása, viselkedése, akkor jöhet a kutyamasszázs a képbe. Hogyan találtál rá erre a meglehetősen ritka és különleges foglalkozásra?
Sz. K.: Egy kérdéssel indult minden, amit a kezelőorvosom tett fel: - „Ha annyira állatorvos szerettél volna lenni, akkor miért nem lettél végül?!” Álmatlan éjszaka követte ezt az egyszerű kérdést, de végül megtaláltam a választ, mire új napra ébredtem. A megoldás egyszerű: nem minden feladattal tudok azonosulni, ami az állatorvosláshoz szükséges. (Például szívfájdalmam minden egyes állat elaltatása, még akkor is, ha tudom, hogy ez a legjobb megoldás neki. Meghasad a lelkem minden egyes állatért és gazdiért, amikor eljön ez a pillanat.) Mivel dolgoztam állatorvos mellett asszisztensként, nagyon gyorsan felállítottam fejben a pro és kontra érveket, majd végül arra jöttem rá, hogy csak a semleges vagy a pozitív kimenetelű eredményeket tudom feldolgozni. Ez pedig nem más, mint a rehabilitáció, amit már öt éve a saját bőrömön én is folyamatosan tapasztalok. Innen kezdődött a kutatómunka és az elhatározás, hogy ezzel akarok foglalkozni.
IÉ.: Ha nem értjük a kutyusainkat, s ember módjára bánunk velük, akkor logikusnak tűnhet, hogy az effajta szolgáltatásra is van igény, hisz a masszázs is olyan emberi tevékenység. De ahogy elmondtad, a kutyamasszázs az állatok esetében is inkább rehabilitációt jelenthet.
Sz. K.: Szerencsére elmondható, hogy Magyarországon is kezd egyre ismertebbé és elfogadottá válni a kisállat rehabilitáció aktív és passzív része is. Sokan még nem is hallottak róla, vagy akik hallottak, bizonytalanok a témával kapcsolatban, de azt veszem észre, hogy egyre inkább nő az érdeklődés iránta. Mindenki tart a műtétektől, főleg egy nagyobb gerinc beavatkozástól, nem is beszélve arról, hogy mindezt kedvencünkön hajtják végre. Műtét után, alternatív terápiával hatékonyan és stabilan tud felépülni a kutya, de egy kis odafigyeléssel el is kerülhető a műtét. Különösen javasolt idős, túlsúlyos, sportoló kutyák számára, de még a félénk vagy épp harcosabb idegrendszerű kutyusoknak is segít testi-lelki harmóniájuk helyreállításában. Mindezek tudatában a gazdik különböző fórumokon, kutyafuttatókon vagy épp állatorvosnál megosztják egymással ezeket az információkat, megismerik ezt a fajta terápiát is.
IÉ.: Milyen kutyabajokkal keresnek fel leginkább a gazdik?
Sz. K.: Eddig a műtétek utáni rehabilitációk voltak nagy többségben, ma már egyre inkább megkeresnek kialakulóban lévő mozgásszervi problémákkal, mint például kezdődő porckorongsérv, CEC, különböző ízületi bántalmak, idegrendszeri-, viselkedés problémák és sportsérülések. Vannak figyelmes gazdik, akik észreveszik, hogy kutyájuk mozgása, kedve, étvágya megváltozott, így elkerülik az akut problémát, ezáltal a műtétet is. Természetesen vannak olyan gazdik is, akik ki szeretnék próbálni a masszázst, csak azért, hogy kutyájuk jól érezze magát.
IÉ.: Hogyan éred el, hogy egy kutya nyugton maradjon, s hagyja magát megmasszírozni? Milyen speciális fogásaid, trükkjeid vannak?
Sz. K.: Én magam is nyugodt vagyok. Amíg a gazdival beszélgetünk a kutyusról, addig ő felfedezi a kezelő minden egyes zegzugát, így már nem lesz neki sok újdonság kezelés közben. Megfelelően szocializált kutyusoknál nem jelent gondot az érintés, azonnal átadják magukat a kezelésnek, sokan el is alszanak. Kolerikus idegrendszerű kutyusoknál, félénk és agresszív kutyusoknál csalok egy kis levendulaolajjal, hogy nyugodtabbak legyenek, illetve náluk már előfordul egy-egy határozottabb fogás is, melybe már a gazdi is besegít.
IÉ.: Hány alkalom masszázs segít egy kutyának? Kúraszerűen kell alkalmazni, vagy az alkalmankénti foglalkozás is eredményes?
Sz. K.: Változó. Minden kutya másképp reagál a kezelésre, más problémákkal érkeznek. Nagyon nagy szerepet játszik a rehabilitáció során a gazdi hozzáállása, hisz számtalan „házi feladatot” adok neki, aminek a végrehajtásával gyorsabb eredményeket érhetünk el. Kezelésre szoruló kutyáknak a rehabilitáció elején mindenféleképp kúraszerűen kell a kezeléseket adni, majd miután rendbejött, érdemes alkalmanként is egy-egy kezelésre visszatérni. Már egy alkalommal is hatalmas, szemmel látható eredményeket lehet elérni, ezáltal egy problémamentes kutyusnak nincs szüksége folyamatos kezelésre.
IÉ.: Mi volt a legfájdalmasabb és legkellemesebb élményed, ha egyáltalán lehet őket rangsorolni?
Sz. K.: Legfájdalmasabb élményem sajnos már van: egy fiatal, gyönyörű staffordshire bullterrier egyik pillanatról a másikra lebénult. Gazdái megműttették és tíz napot kórházban töltött rehabilitáció céljából. Még mielőtt hazahozták volna, felkerestek, és a kutyus hazatérte után azonnal neki is láttunk a kezeléseknek. A gazdikkal vállvetve küzdöttünk a folyamatosan maga alá és néha végtagjainkra piszkító kutyussal, aki folyamatosan hálásan és csillogó szemekkel nézett ránk. Volt, hogy együtt sírtunk örömünkben, mert megmozdította a farkát, volt, hogy együtt sírtunk bánatunkban, mert épp meg sem tudott mozdulni. Folyamatos érzelmi hullámvasúton ültünk. Sajnos eljött a nap, amikor el kellett altatniuk, mert nem volt visszaút. Még utoljára elmentem, megszeretgettem, elköszöntem tőle. Ettől az egy esettől eltekintve az összes többi vendégem „kellemes élmény”. Nem rangsorolom őket, mert minden egyes kutya-gazdi páros külön-külön trónon ülnek a szívemben. Természetesen mindenkinek külön sztorija van, amelyekkel megfűszerezik a kezelés idejét. Ezektől lesz minden alkalom csodás.
IÉ.: A sikerélményen túl mit ad neked a hivatásod?
Sz. K.: Ez egy elég komoly kérdés, majdhogynem megfogalmazhatatlan rá a válasz. A zsigereimben érzem, hogy ez az én utam. Megterhelő munka, de mégsem fáradok el, mert oly sok pozitív visszajelzés érkezik a gazdiktól és kutyáiktól, hogy folyamatosan töltődöm. Ez visz előre. Ezért képzem magam és igyekszem napról napra jobbá válni, hogy a vendégeimnek és gazdáiknak a legjobbat nyújtsam. Lendületet ad, ami előre visz, hogy legjobb legyek a legjobbak között. Talán ez a legjobb válasz.
Bővebben ITT.
Szabó Judit – V. Szabó Kriszta