Ha a kutyánk, macskánk beszélni tudna, vajon elégedett lenne-e a naponta többször elérakott „svédasztal” kínálatával? S azzal tisztában van-e házikedvencünk, érzi-e, hogy amiért rajong, az élettanilag is jó neki? Miért kerül olyan sokba egy prémium kategóriás állateledel? És az örök kérdés: mi, emberek belekóstolhatnánk-e baj nélkül kedvencünk ragujába? Dr. Magdus Melinda, a Royal Canin Magyarország tudományos kommunikációért felelős menedzsere mindenre megadta a választ.
IgenÉlet: Minden kisállattartó nagy dilemmája, mivel is etesse kedvencét, hogy az a lehető legjobb minőségű táplálékot kapja. Önök rengeteg fajta kutya- és macskaeledelt forgalmaznak, prémium kategóriában. Miért kell ennyiféle?
Dr. Magdus Melinda: A ROYAL CANIN céges filozófiájának egyik alapja az, hogy nálunk a macska és a kutya az első. Igyekszünk a lehető legtestreszabottabban megfelelni a kutyák és macskák legkülönfélébb táplálási igényeinek, ezért van olyan sokféle tápunk. A kutyák között hatalmas eltérések lehetnek, nemcsak a testnagyság, hanem az eltérő testfelépítés, a kor, az élettani igények vagy akár az életmódjuk tekintetében (pl. lakásban vagy munkakutyaként tartják). E tényezők alaposan befolyásolhatják a táplálási igényeiket. A macskáknál is hasonló a helyzet, bár a testnagyságukban ugyan nincsenek akkora eltérések, de életmódjuk, koruk és az, hogy melyik fajtához tartoznak, különbségeket okoz, ha hosszútávú egészséges táplálásukra törekszünk. A Royal Canin táplálási elveinek egy további nagyon fontos sarokköve, hogy mi nem az összetevők alapján gyártunk, hanem a kedvencek egyes tápanyagok (fehérje-, zsír-, szénhidrát-, ásványi anyagok, mikroelemek, vitaminok) iránti igényeit vesszük figyelembe, ezek alapján állítjuk össze a különféle receptúrákat. Ez lehetővé teszi, hogy sokkal precízebben tudjunk igazodni a macska vagy a kutya szervezetének élettani elvárásaihoz. Kizárólag olyan minőségű nyersanyagot használunk fel, amelyek emberi fogyasztásra is alkalmasak lennének, de természetesen nem versenyzünk az emberi élelmiszer előállítással. A prémium minőség magában foglalja továbbá a legszigorúbb alapanyag ellenőrzési és gyártási folyamat kontrollt, az élelmiszerbiztonsági standardoknak való megfelelést és a legújabb tudományos ismeretek gyors átültetését a receptúrába.
Nem mind egészséges, ami csillog
IÉ.: Nem könnyű eligazodni egy kezdő gazdinak a boltok kínálatát böngészve. Már az állatoknak szánt táplálék is gyönyörűen csomagolva, színesen illusztrálva kelleti magát. Az állateledel-gyártásban is vannak trendek? Ebben az iparágban is kimutathatóak a változó vásárlói igények?
Dr. M.M.: Igen, természetesen ott is vannak. Sokszor nem könnyű feladat megfelelni egyszerre a macskák és a kutyák élettani igényeinek és azt összehangolni a gazdik elvárásaival. A különféle állateledelek iránt egyre nő a kereslet, de ez nem mindig találkozik a kedvencek egészséges táplálására iránti törekvésekkel. Jó példa erre az úgynevezett jutalomfalatok iránti egyre növekvő kereslet vagy a különféle táplálékkiegészítők, de említhetjük akár a száraz vagy nedves eledel létjogosultságának örök kérdését is, amely koronként változik.
IÉ.: A kutyafajtákat vizsgálva érthető, hogy egy kistestű példánynak más jellegű tápra van szüksége, mint a nagyoknak. De a macskáknál is minden fajtának kínálnak külön termékeket. Miben más pl. egy perzsa macska igénye, mint egy házié?
Dr. M.M.: A macskatartás és kultúrája folyamatosan fejlődik. A macskatenyésztés és a fajtatiszta macskák tartása iránti növekvő igény indokolja, hogy egyre jobban odafigyeljünk a különféle fajták eltérő igényeire. A perzsa macska nagyon jó példa erre. Mellesleg ez a fajta volt az, amelyik számára megszületett a ROYAL CANIN első fajtatápja. E bájos cicák fejének speciális alakja (az ún. brachycephalia: az arckoponya rövidsége), pompás, de nagyon tápanyagigényes hosszú szőrzete, vagy az ún. alsó húgyúti betegségre (FLUTD) való fokozott hajlama, alaposan indokolják a speciális táplálási igényüket. A nekik külön kifejlesztett, speciális alakú tápszemcse is fontos. Ezt ugyanis rövidebb állkapcsaikkal könnyebben tudják felvenni, így csökken a levegőnyelés kockázata, amely nemcsak fájdalmat, hanem akár betegséget is okozhat a cicának.
Nincs állatkísérlet
IÉ.: Ha már betegséget említett: gyógytápokat is kínálnak. Hogy képzeljük el a különböző állatbajokra ható tápok megszületését?Hogy tesztelnek egy-egy gyógykészítményt?
Dr. M. M.: A diétás tápok jelentősége igen nagy. Már az ókor óta ismerjük Hippokratésznek, az orvostudomány atyjának legendás mondását, mely szerint „ételed legyen az orvosságod”. Ismerünk olyan betegségeket, ahol akár egy helyesen beállított diéta önmagában is hozhat gyógyulást, vagy a terápia elengedhetetlen része, esetleg számottevően lehet velük csökkenteni a szükséges gyógyszerek adagját. Bár a „gyógytáp” kifejezés általánosan elterjedt, használata a kutya- és macskatápok esetében nem igazán helytálló, hiszen ezek nem tartalmazhatnak pl. antibiotikumokat. Így klasszikus értelemben vett kísérletezésre nincs szükség. A ROYAL CANIN egyébként sem végez semmilyen kísérletet állatokon, sőt úgynevezett invazív beavatkozásokat sem. Ez cégünk filozófiájának másik fontos alapelve. A diétás tápokat kizárólag a természetes módon megbetegedett állatok segítségével teszteljük állatorvosok felügyeletével, miután ezek a tápok a termékfejlesztés során átestek a nagyon szigorú laboratóriumi, ízletességi és az emésztésre gyakorolt hatásvizsgálatokon.
Szabó Judit - V. Szabó Kriszta