Az egyik legfontosabb ásványi anyag a szervezetünk számára a magnézium, mely több mint 300 enzim működéséhez szükséges. A magnézium az idegrendszer sejtjeinek működésén túl a csontok és fogak felépítésében is részt vesz, a kalcium mellett. A sejtek hártyájának áteresztőképességét is szabályozza, hatására az érfalak rugalmassága nő, a szívizom összehúzódó képessége javul, és csökken a ritmuszavarhoz vezető állapot kialakulásának valószínűsége, vagyis javítja a szív munkájának hatásfokát. Sok ember nem veszi észre, hogy magnéziumhiányos állapotban szenved. Íme néhány jel, amiből kiderül, hogy szükség van az utánpótlásra.
1. Lábgörcs
A felnőttek legalább hetven százaléka megtapasztalta már, milyen érzés, amikor összeugrik a vádlija és nem tudja kinyújtani a lábát. Orvosi tapasztalat, hogy a magnézium hiánya is okozhatja ezt a jelenséget.
2. Insomnia
Nyugtalanságot, idegességet és szorongást okozhat a magnézium hiánya. Ebben az állapotban pedig sokszor nem jön álom a szemünkre és komoly problémáink lehetnek az alvással.
3. Fibromyalgia, izommerevség
Jelei lehetnek, az idült izomfájdalom, merevség és izomrángás, rendezetlen mozgás. Alvási panaszok, szorongás, depresszió, emlékezetzavar és koordinációs nehézségek. Egy újonnan végzett vizsgálat szerint 150 mg magnézium és 600 mg almasav (almasavat tartalmaz az alma és a kört például) jelentős számú fibromyalgiás betegnél enyhítette a fájdalmat
4. Szorongás
A magnéziumhiány hatással lehet a központi idegrendszer működésére, különösen a GABA-receptorok működésére, melynek hiánya többek között ingerlékenységhez, idegességhez, súlyosabb esetben pedig depresszióhoz vezethet.
5. Kettes típusú cukorbetegség
Kutatók kimutatták, hogy összefüggés van a magnéziumhiány és a cukorbetegség kialakulása között. A magnéziumban gazdag étrend segít megelőzni a kórt.
6. Fáradtság
A levertség, energiahiány, a krónikus gyengeség sokszor magnéziumhiányra utal.
Ma már remek táplálékkiegészítők kaphatók, magnéziummal, de ampulla formájában is érdemes néhány havonta egy-egy pótlókúrát beiktatni.