Ilyen is van: a születési sorrend és a szingliség

okt. 3., 2016

Ilyen is van: a születési sorrend és a szingliség

Azt mondják lélekkel foglalkozó szakemberek, hogy a személyiségünket rengeteg más mellett a testvéreinkhez való viszonyunk, a családban gyerekként elfoglalt helyünk is alakítja, befolyásolja. Vannak kutatók, akik azt állítják, hogy a születési sorrend bizony nagyon komoly hatással bír egész életünkre. Például a párkeresés terén is komoly jelentősége van annak, hányadikként bújtunk ki erre a világra. A relrules.com írása egyenesen azt boncolgatja, milyen okai vannak a szingliségnek a születési sorrendek alapján. Az alábbiakban ebből a fejtegetésből szemezgettünk. Esti olvasmánynak jó, talán tovább is gondolhatjuk, de azért ne pörögjünk bele túlzottan, mert nem „úgy van az…” Az állítások csupán sztereotípiák, melyek tartalmaznak igazságot, de egyénre lebontva már nem feltétlenül állnák meg a helyüket.

1. Miért vagy szingli elsőszülöttként?

Az elsőszülötteket mindenki agyontutujgatja. A szüleitől extra figyelmet kap – hisz nem kell osztoznia a mama törődésén senkivel –, sőt a tágabb értelemben vett rokonság is kényét-kedvét keresi, így nagyjából mindent elér, amit szeretne. Ha hosszú ideje nem találsz párt elsőszülöttként, ez a gyerekkori „hagyományokból” fakadhat: felnőttként is ugyanúgy rólad szól minden, ahogy kicsi korodban. Alacsonyabb az alkalmazkodóképességed, azt szeretnéd, ha te irányítanád a kapcsolatot is. Ha hosszú kapcsolatot szeretnél, kicsit fel kell adnod a szigorú énközpontúságból, nagyvonalúbbnak és nyitottabbnak kell lenned a potens partnereddel szemben. Két elsőszülött sosem képes tartósan együtt élni egymással – állítja a cikk. (Csak halkan jegyzem meg, én elsőszülött vagyok, azaz nem egyke, négyéves voltam, mikor a húgom született, s bizony a testvérem érkezése rengeteg alkalmazkodást követelt tőlem. Úgyhogy nálam ez az állítás nem áll meg, a szerző valószínűleg inkább a testvér nélkül felnövő emberekre gondolt, de rájuk sem lehet általános érvényű igazságokat húzni.)

2. Miért vagy szingli középső gyerekként?

 

„Beragadva” a legidősebb és a legfiatalabb gyerek közé, egy középső szülött sosem tudja kellően érvényesíteni az akaratát. Nem tudsz elég hangos és kifejező lenni, így az évek során megtanulod magadba fojtani, mélyen elraktározni az érzéseidet. Nyugodtabb, higgadtabb vagy másoknál, de ez nem feltétlenül a természetedből, mint inkább a tanult mintáidból fakad, így előfordulhat, hogy a türelmed véges, s épp arra robban rá a sok elfojtott érzelmed, aki a legkevésbé tehet róla. Például a társadra. Épp ezért nagyon fontos, hogy a gyerekkorból kinőve tanuld meg érvényesíteni az akaratodat, merd artikulálni a véleményed, mert ha nem teszed, egy kapcsolatban is alá fogsz rendelődni, ami pedig a boldogság halálát jelentheti.

3. Miért vagy szingli legkisebb gyerekként?

Gyűlölöd az egyhangúságot. Ez az oka annak is, hogy félsz elköteleződni egy ember mellett, akár egy életre. Folyamatosan mennél, utaznál, látnál, tapasztalnál, úgy érzed, képtelen lennél valaki mellett nyugodtan ülni, s órák hosszat beszélgetni. Azt érzed, ha valakivel vagy, hogy talán mással izgalmasabb lenne, hogy épp most maradsz le valami nagyszerűről, valami fontosról vagy eget rengetőről. Egy tartós kapcsolat számodra túl nagy felelősséggel járna, amelyet nem mersz bevállalni. Azt viszont elvárnád, hogy a párod „legkisebbként” tejben-vajban fürösszön.

4. Miért vagy szingli egy ikerpár tagjaként?

Kimondva-kimondatlanul, az ikrek ahhoz szoktak hozzá, hogy van valaki, akivel kiválóan megértik egymást anélkül, hogy egy szót is kellene szólniuk. Ez a valaki pedig a testvérük, akivel egész életükben a legbensőségesebb a kapcsolatuk. A párkapcsolatukban is – értelemszerűen – azt keresik, hogy a társukkal ugyanolyan szavak nélküli, meghitt, egyértelmű legyen a viszonyuk, mint a testvérükkel. Ez persze lehetetlen. Ha egy ikerpár egyik tagjaként keresel párt, elfogadóbbnak kell lenned, meg kell értened, hogy beszélned kell, a másik tudtára kell adnod a kívánságaidat, s nem azt várni, hogy a párod mentalistaként viselkedjen, s kitalálja, mire is vágysz.

5. Miért vagy szingli egykeként?

Az egyedüli gyerekek hajlamosak magukat a kiválasztottság illúziójában ringatni. Hajlamosak elhinni, hogy ők különlegesebbek, egyedibbek, értékesebbek másoknál. Valójában azonban ez csak azért lehet így, mert nincs testvérekből álló „kontrollcsoport” körülöttük. Az egykék határozottak is, hozzászoktak ahhoz, hogy mindent ők intéznek, mindent kézben tartanak, s nehezen tolerálják, ha nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy azt eltervezték. Ha egyke vagy, s egyedülálló, próbáld meg leküzdeni magadban a vezéregyéniséget! Engedd magad szeretni, engedd át néha a párodnak az irányítást, hidd el, nem fogsz semmiben megrövidülni.

A cikk szerzője végszóként javasolja, próbálj magadra kívülről tekinteni, számba venni a hiányosságaidat, rossz beidegződéseidet, tanulj és változtass! Ha mindez sikerül, felvillan a zöld lámpa egy boldog párkapcsolat előtt. Azt már csak én teszem hozzá, hogy a záró tanácsok születési sorrendtől függetlenül is megállják a helyüket.   

(Inspiráció: relrules.com)

 

 

Vona-Szabó KrisztaVona-Szabó Kriszta

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások