Itt a tavasz! Nem csak a lakásnak, de a testünknek és a lelkünknek is szüksége van nagytakarításra

márc. 9., 2016

Itt a tavasz! Nem csak a lakásnak, de a testünknek és a lelkünknek is szüksége van nagytakarításra

Közeledik a húsvét, az újjászületés. Ilyenkor megjelennek az első napsugarak, melyek fényt vetnek a lakásban uralkodó káoszra, a polcokon heverő porcicákra is. Rendszerint ebben az időben végzünk nagytakarítást, érezzük, erre szükség van az új élethez; ahogy a természetben, úgy az életünkben is bekövetkezhet az újrakezdés időszaka. Érdemes számot vetni, és a környezetünket, a testünket és a lelkünket is kipucolni.

Kezdjük a lakással!

Az ősi kínai térrendezés, a feng shui a harmónia kialakítására, az energiaáramlás megteremtésére törekszik. Ennek alapja a rend. Úgy tartják ugyanis, ha minden a helyén van és ragyog a ház, akkor jobban árad a pozitív energia. A tradicionális feng shui szerint a lakás az életünk tükre és az életeseményeinkkel párhuzamosan változik. Amikor kitakarítom, akkor kitisztulnak a közelmúlttal kapcsolatos érzelmeim, s amikor befejezem, akkor új fejezet kezdődik az életemben. Amikor takarítok, akkor az életemben és az érzéseimben is rendet rakok. A feng shui követői szerint a takarításnak is meg kell adni a módját, azt mondják, szépen fel kell öltözni, meg kell gyújtani egy mécsest, melynek lángjában egy kicsit el kell mélyedni, majd szépen hozzáláthatunk a rendrakáshoz. A Feng Shui Trend blogján arra is felhívják a figyelmet, mit kell tudatosítani magunkban, amikor egy-egy helyiséghez hozzálátunk:

  • amikor porszívózunk, a közelmúlt bosszankodásait gyűjtjük össze
  • amikor söprünk, akkor megválunk mindattól, ami akadályoz, hogy a jelenben éljünk
  • amikor fölmosunk, akkor a nyugalmunk és érzelemvilágunk áll egy kicsit helyre
  • amikor az ablakot megpucoljuk (rendesen ám, papírral vagy ronggyal, fényesre suvickolva), akkor a szemünk egészsége erősödik, és a szemléletmódunk, világlátásunk tisztul ki
  • amikor a konyhánkat tesszük rendbe, akkor a párkapcsolatunkban is helyére kerül pár puzzle
  • amikor a nappali tisztul meg, akkor a baráti kapcsolataink és a társadalmi pozíciónk egyensúlya billen helyre stb.
Meg kell tisztítanunk külső-belső környezetünket

Takarítsuk ki a testünket is!

A böjt szinte minden kultúrában jelen van. A kereszténység egyik legnagyobb ünnepére készülődve a hagyomány szerint meg kell tisztítanunk a testünket és a lelkünket is, hogy a feltámadást mindenféle méreg nélkül várhassuk. Arádi Antónia Visegrádon megalapította a Vitalizáló Vendégházat, korábban portálunknak így nyilatkozott a böjtről: „A böjt jelentése hagyományos értelemben a lemondás. Tartózkodás valamilyen ételtől, italtól, tevékenységtől, de igazi jelentése ma már túlmutat a régi meghatározáson. A különböző spirituális, meditációs mozgalmak és az alternatív gyógyászat egyre inkább a böjtkúrák felé fordulnak.  Régen is így tettek őseink, így tesznek az állatok, ha betegek, sőt a kisgyerekek is, ha elkapnak valamilyen fertőzést. Az emberiség történetében, a vallások mindegyikében jelentős szerepet tulajdonítanak a böjtnek. Elsősorban a beteg emésztőrendszerben keletkező, felszívódó mérgek teszik tönkre az egészséget, betegítik meg az embert, tesznek idő előtt öreggé és csúnyává. Az időnkénti böjtölés minden más pozitív hatása mellett önfegyelemre is szoktat, arra, hogy ne hagyjuk, hogy az események és a divatok magukkal sodorjanak.”

Tegyünk rendet a lelkünkben is!

Ha elvégeztük az előző két feladatot, talán könnyebben fog menni ez is. Bár kétségtelen, hogy ezen a téren a legnehezebb változásokat elérni. Berögződéseink, sémákká vált szokásaink gúzsba kötnek minket, nem engedik, hogy bizonyos területeken fejlődjünk. Ahogy a lakásunkból és a testünkből is kivetjük a kacatokat, mérgeket, úgy érdemes a lelkünkben is számvetést végezni. Évről évre megvizsgálhatjuk, melyek azok a berögződéseink, melyek nem engedik a szabadabb életet.

Megvizsgálhatjuk, mi az, aminek már lejárt az ideje, nincs helye bennünk és mi az, aminek teret kellene biztosítanunk. Ennek nagyon fontos eleme lehet a relaxáció vagy meditáció.

Feltehetünk magunknak kérdéseket:

  • Az életünk melyik területén érzünk megrekedést?
  • Melyek azok a szokások, melyek akadályoznak a továbblépésben, fejlődében, szabadságban?
  • Mi az, amire vágyunk, de nem engedjük meg magunknak?
  • Mitől félünk?
  • Milyen ismétlődő helyzetekkel találjuk szembe magunkat folyamatosan?

A fejlődés lassú folyamat, de ha évről évre rásegítünk a testi-lelki nagytakarítással, utat biztosítunk a változásnak, az előre haladásnak, a kiegyensúlyozott életnek.

 

Sinkovics SzilviaSinkovics Szilvia

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások