A világon elsőként fedezte fel egy magyar professzor, mi lehetne a megoldás a szív- és érrendszeri betegségek gyógyítására. Horváth István rálelt arra az antikoleszterin antitestre, amelynek hiánya elősegíti az érelmeszesedést, majd feltalálta az antitest termelésére alkalmas oltóanyagot. Amíg külföldön aranyérmet kapott felfedezéséért, addig itt Magyarországon elítélte a Fővárosi Törvényszék Horváth Istvánt, az MTA doktorát.
Hiába a pozitív visszajelzések, Horváth István professzort a koleszterin antigén antitest és a művér feltalálóját 1 év elzárásra ítélte 3 évre felfüggesztve, valamint 6,1 millió forint pénzbírsággal sújtotta a Fővárosi Törvényszék emberen végezett kutatás szabályainak megsértése miatt. Az eseményre rengetegen érkeztek, hogy kiálljanak Horváth professzor mellett, köztük több tucatnyian olyanok, akik alkalmazták az orvos találmányát. Az MTA doktora kutatásai során a világon elsőként fedezte fel, hogy az antikoleszterin antitest hiánya elősegíti az érelmeszesedést, majd feltalálta az antitesttermelés fokozására alkalmas oltóanyagot. Horváth István bizonyította, hogy az érelmeszesedés oka a koleszterin anyagcserezavara. Találmányával 2005-ben Genfben a találmányi világkiállításon aranyérmet is nyert.
Az ügyészség azzal vádolja Horváth Istvánt, hogy találmányát legkevesebb 45 emberen alkalmazta anélkül, hogy engedélye lett volna.
Emberek millióit menthetnék meg
Az orvos a koleszterinnel 1964-ben kezdett foglalkozni. Az antikoleszterin antitest felfedezése világszenzációnak számított, ugyanis előtte senki nem tudta, hogy az emberi szervezetben is van ilyen. Az MTA doktora állította, saját magán kívül senkinek nem adta be az oltóanyagot. Ő csupán előállította és vakcinákban átadta az adott megrendelőnek, a készítmény szervezetbe juttatását mindenkinek magának kellett megoldania.
Horváth István úgy véli, hogy a szakmai tapasztalata, a tudományos doktori címe és egy amerikai intézet által is elismert tudósi fokozata elegendő volt ahhoz, hogy ezt megtegye. Mindig folytatott előzetes vizsgálatot, illetve mindig kért visszajelzést a páciensek állapotáról, ezekből pedig kiderült, volt, akinek a kezelés hatására nem kellett levágni a lábát, elmaradt a szívműtétje, sőt hárman visszanyerték látásukat.
Vakcinát egyébként nemcsak magyarok, de számos külföldi is rendelt, a világ minden tájáról érkeztek tisztségviselők, orvosok, hogy alkalmazzák saját magukon is a szert. Egy amerikai milliárdos rengeteg pénzt ajánlott a találmányért, azt mondta, annyiért árulna egy kezelést, mint amennyi pénzért elvégeznek Amerikában egy szívműtétet. Egy másik külföldi páciensnek már olyan rossz állapotban voltak az erei, hogy a szívműtétjét sem akarták vállalni, a vakcina beadása óta viszont jól van. Ő is rengeteg pénzt ajánlott az anyagért. Horváth professzor azonban a tulajdonjogot és a gyártást is Magyarországon tartaná.
Hazánkban ezzel ellentétben, úgy tűnik, a szakma és a hatóságok sem támogatják az orvost. Jellemző, hogy eleinte még publikálni sem engedték felfedezését. Nem hitték el, hogy lehet ilyen antitest a szervezetünkben. „Az intézet jó nevét rontaná egy ilyen valótlanság közlése” – mondták. Végül, hogy megjelenjen a közlemény, az amerikaiak publikációja segített. Ők is megtalálták, majd a felfedezésüket megírták, így ezt követően, 1994-ben már Horváth István is megtehette. Azonban azt a vakcinát, mely emberben is alkalmas az antikoleszterin antitest termelésének a fokozására, a világon eddig még az MTA doktorán kívül mások nem tudták kifejleszteni. Amerikában állítólag százmilliókat költöttek a kutatásra, számos eredményt publikáltak, azonban emberre is alkalmazható szert nem tudtak előállítani. Horváth professzornak sikerült. Horváth István többször is engedélyért folyamodott a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézethez, azonban soha nem kapta meg a lehetőséget. Horváth István hangsúlyozta, az általa kifejlesztett vakcina nem ártalmas az emberi szervezetre.
„Ha elmondom, hogy miért nem kaptam engedélyt a találmányomra, akkor azt mondja, hogy összeesküvés-elméleteket gyártok. De tény, hogy nem kaptam meg. Gondolkodjon mindenki, hogy vajon miért nem. A kezünkben van a lehetőség, hogy az emberiség 50 százalékát veszélyeztető kór ellen hatékonyan felvegyük a harcot, ráadásul egy Magyarországról kiinduló kutatás eredményeként. Idejöttek amerikaiak, oroszok a vakcina miatt, kivitettek Kínába, kivitettek Vietnámba. Mondtam nekik, hogy nagyon szívesen együttműködünk, de itt gyártjuk, Magyarországon. Nekik kellene, de Magyarországon mégsem kell?” – tette fel a kérdést Horváth István.
Évente 15 ezer fiatal hal meg szív- és érrendszeri betegségben Magyarországon – tudtuk meg a professzortól. „Ez a felfogás ennek a 15 ezer embernek a megölésében működik közre” – hangsúlyozta az MTA doktora. A szakember reméli, egyszer eljut oda a döntéshozás, hogy ezt a problémát megoldja, persze ha más nem előzi meg őket. „Azt mondtam, ha valaki megszerzi az engedélyt, akkor velük együttműködve, de Magyarországon gyártva teremtsük meg ezt a lehetőséget az emberiség javára” – jegyezte meg a doktor.
Horváth Istvánt az ellene folyó per sem rettenti el a harc folytatásától. „Rengetegen eljöttek a tárgyalásra, hogy köszönetet mondjanak, itt találkoztam olyannal, akinek elmaradt a szívműtéte vagy aki már évek óta nem tudott kocsit vezetni, mert annyira megromlott a látása, viszont most újra képes rá. Ezek után álljak félre?” – kérdezi Horváth István, kinek betegei között számos egészségügyi dolgozó, sőt politikus is volt. Egyesek úgy vélik, Horváth István feljelentése mögött az egyik legnagyobb, külföldi kézben lévő gyógyszergyár áll, amely meg akarta vásárolni a találmányt, a professzor azonban nem adta el nekik.