"Nem a haláltól, az élettől kell félni" - Az ólomarcú polihisztor, Steven Seagal ma örül, mégha nem is látszik rajta

ápr. 10., 2016

"Nem a haláltól, az élettől kell félni" - Az ólomarcú polihisztor, Steven Seagal ma örül, mégha nem is látszik rajta

Tinédzserként képes voltam 200-szor megnézni egymás után a Bud Spencer-Terence Hill páros valamennyi filmjét. A Különben dühbe jövünk, a Nincs kettő négy nélkül, a Kincs ami nincs tökéletes szombat délutáni kikapcsolódást nyújtottak mindahányszor. Ha a „legvidámabb barakk” rendelkezésére álló két csatorna közül (magyar1 és magyar2) egyik a műsorára tűzte ezen opusok valamelyikét, már dobtam is el mindent a kezemből, s fültől fülig mosollyal ültem a képernyő előtt. A mai napig ott ragadok kicsit, ha feltűnnek a tévében, a férjem értetlenkedése ellenére…

Olyan aranyosan, elegánsan tálalták ugyanis a konfliktusokat, olyan kiszámíthatóan egyszerű volt a történetvezetés és olyan kedvesen együgyűek voltak még a rosszfiúk is, hogy elhittem, a világ tényleg szép. Ezek a filmek időn és téren túlról azt üzenték, egy kis baráti csihipuhi bármikor megesik az emberrel, de azért a puffin lekvár, a hagymás bab és a „tuttifrutti, vanília, karamell (a pisztácia kifogyott)” jóval fontosabb bármiféle erőszaknál.

Aztán később az akkori barátom rajongása a Van Damme-filmek iránt rám is átragadt. Jean-Claude Van Damme jóképű volt, tudott karatélyozni (lehet hogy pontos „j” - ezt egy cigány kisgyerektől hallottam egyszer) és minden szituációban ő nyert. Az sem zavart, hogy az örömét, a bánatát, a fájdalmát mind-mind ugyanazzal az arckifejezéssel (stabil fapofa) tálalta. Hála a kiváló magyar szinkronnak azért rájöttünk, mikor nehéz neki és mikor jobb kicsit.

S ha már mozdulatlan és rendíthetetlen arc: a mindenvivő ebben a versenyben az Úszó erőd, az Ölve vagy halva, a Lángoló jég zsenije, Steven Seagal.

Mentségére szóljon, hogy nem akart ő akcióhős lenni. De az lett. Vagyis az is lett. Ahogy volt már minden, csak akasztott ember nem. (Bár lehet, hogy az is volt – nem láttam minden filmjét.)

A harcművész, filmszínész, producer, forgatókönyvíró, blueszenész, énekes-dalszerző, tartalékos seriffhelyettes élete és tevékenysége legalább annyira színes, mint származása.

Az orosz-zsidó apától és ír-mongol édesanyától származó Steven Seagal hétévesen kezdett érdeklődni a harcművészetek iránt. Karatéból és kendóból feketeöves, aikido-ból pedig hét danos mester.

Japán lányt vett feleségül, akitől két gyermeke is született. Évekig éltek Japánban, felesége szüleinél, ahol Seagal aikidot oktatott.    

De a huncut Steven nem állt meg egy feleségnél és két gyereknél. Négy kapcsolatból eddig hét gyermeke született. Ráadásul a magát inkább nagyszerű írónak és művésznek, mint szexszimbólumnak tekintő Seagal mégis mindig hajlamos volt inkább szexszimbólumként viselkedve több vasat tartani a tűzben. Egyik kapcsolatát még le sem zárta, máris ugrott a következőbe. Harmadik felesége, Kelly LeBrock, akitől három gyermeke született, állítólag azért vált el tőle, mert összeszűrte a levet a kicsik dadájával, s ebből a kapcsolatból szintén született egy gyermek. Tipikus történet.

Seagal manapság inkább a zenei karrierjére koncentrál, bár idén jött ki The Perfect Weapon című filmje. Sokrétű tevékenysége mellett aktív környezetvédő, a tibeti függetlenségi harc elkötelezett híve és a küzdősportokért szintén rajongó Vlagyimir Putyin orosz elnök jó barátja. Két éve nagy port kavart, mikor zenekarával koncertet adott a Donyecki Köztársaság területén rendezett motoros találkozón.

Seagal, saját bevallása szerint nagyon békés ember. Csak akkor folyamodik erőszakhoz, ha már elkerülhetetlen.

Azt vallja, a haláltól nem kell félni. Szerinte sokkal fontosabb, hogy az élettől ne féljünk. Ezzel nem lehet vitatkozni. Az ólomarcú polihisztor ma ünnepli 64. születésnapját. Biztosan örül, mégha nem is látszik rajta.

 

 

 

 

 

      

 

Vona-Szabó KrisztaVona-Szabó Kriszta

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások